Cauchy problem for a higher-order boussinesq equation
Yüksek mertebeden bir boussınesq denklemi için cauchy problemi
  1. Tez No: 185095
  2. Yazar: NİLAY DURUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALBERT KOHEN ERKİP, PROF.DR. HÜSNÜ ATA ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde, yüksek mertebeden özel bir Boussinesq denklemi için yazılmış Cauchyprobleminin global olarak iyi konulmuş olduˇu gösterilmiştir.gAltıncı mertebeden olan bu Boussinesq denklemi mikroskobik düzeyde, bir yoˇunglatisin boyuna titreşimlerini tanımlamak için [11]'de türetilmiştir. Birim uzunluˇundagçok sayıda latis noktası içeren latisler yoˇun latis olarak adlandırılır.g1için H s Sobolev uzayında alarak, lineer olmayan ter-Baslangıç verilerini s > 2imin yeterince düzgün olduˇu varsayımı altında çözümün lokal varlıˇı ve tekliˇi eldeg g gedilmiştir. Ek varsayımlar altında s ≥ 1 için global varlık ispat edilmiştir. Sonolarak, çözümün başlangıç verileri üzerine sürekli baˇlılıˇı gösterilmiştir.gg
Özet (Çeviri)
In this thesis, we establish global well-posedness of the Cauchy problem for a par-ticular higher-order Boussinesq equation.At the microscopic level this sixth order Boussinesq equation was derived in [11] forthe longitudinal vibrations of a dense lattice, in which a unit length of the latticecontains a large number of lattice points.We take the initial data in the Sobolev space H s with s > 1 . With smoothness2assumptions on the nonlinear term, we establish local existence and uniqueness ofthe solution. Under further assumptions, we prove the global existence for s ≥ 1.Finally, we show continuous dependence of the solution on the initial data.