Dağıtım otomasyon sistemleri ve TÜBİTAK İstanbul dağıtım otomasyon sistemi
Distrubition automation systems and TUBİTAK İstanbul distrubition automation systems
- Tez No: 185105
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ARİFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Elektrik enerjisi çağımızın en önemli enerji kaynaklarından birisi durumundadır. Buözelliği sebebiyle elektrik üretim, iletim ve dağıtımı büyük önem arz etmekte olup,bu üç sahanında otomatik kontrolü, denetimi ve korumasının çok hassas bir şekildeyapılması gerekmektedir. Özellikle büyük şehirlerimizde arıza süresi, yatırımmaliyetleri ve kayıpları en aza indirmek için dağıtım otomasyon sistemlerininkaçınılmaz bir hal aldığı görülmektedir.Bu tez çalışmasında, elektrik dağıtım otomasyon sistemleri üzerinde durulmuş olup,1992 yılında Boğaziçi E.D.A.Ş. bünyesinde uygulamasına başlanan TÜBİTAKDağıtım Otomasyon Sistemi (TÜDOSİS) ayrıntılı bir şekilde anlatılmayaçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electric energy is the most important source of our era. Due to this feature, electricgeneration, transmission, distrubition is an important issue. Therefore the automaticcontrol, test and security should be supported elaboretly. Especially in big citiesdistrubition automation systems becomes a must, in order to minimize the losts,investment costs and break down processes.In this study of thesis we focus on the electric distrubition automation systems andthe TUBİTAK disribution automation system (TÜDOSİS) which was applied byBOGAZİÇİ EDAŞ in 1992, is told in detail.