Sokak çocuklarına meslek edindirmede program ve atölye uygulaması üzerine bir inceleme
An investigation about educational program and workshop pratice for the employment of street children
  1. Tez No: 185131
  2. Yazar: ÖMER SELÇUK TAVUKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı sokak çocuklarının teknik eğitimine yönelik kullanılanbir modeli teklif etmektir. Sokak çocuklarının mesleki eğitim ile donatılarak yenidentopluma kazandırılması için gerekli temel mesleki atölyelerin oluşturulması ve sokakçocuklarına uygun ders içeriklerinin araştırılması hedeflenmiştir.Bu çalışmada eğitilmesi hedeflenen öğrencilerin önemli bir kısmı ilköğretimeğitimini tamamlamamış, en az dokuz ayını sokaklarda geçirmiş ve aileleri herhangibir sebeple parçalanmış çocuklardır. Genel olarak bu özelliklere sahip olan sokakçocuklarının sağlıklı bir birey olarak topluma kazandırılması, çocukların ihtiyaçlarınıkarşılayacak maddi gücü sağlayacak işlerde istihdamı ile doğru orantılıdır.Çocukların bu tür işler bulması ise kalifiye eleman olarak istihdamı ile mümkündür.Bu nedenle Türkiye'nin nüfus ve sanayi bakımından en büyük dünyanın ise enönemli şehirlerinden biri olan stanbul'da Sokak çocuklarına meslek eğitimiverebilecek, onların topluma geri dönüşünü sağlayacak dört uygulamalı eğitimatölyesi planlanmıştır. Bu atölyelerin temel mekanik, elektrik, elektronik veotomasyon konularında eğitim vermesi uygun görülmüştür. Ülke şartları ve istihdamolanakları düşünülerek seçilen mesleklerin öğretilmesine yönelik bu atölyelerde dörtay süresince çocuklara uygulamalı eğitimler yaptırılmış, bu süre içersinde iseöğrencilerin davranışları gözlemlenmiştir.Bu çalışma sonucunda uygulanmakta olan bir model yapısı ve gözlemsonuçları değerlendirilmiş, sokak çocuklarının mesleki eğitimleri sırasındauygulanabilecek bir model teklif edilmiş ve ilk uygulama sonuçları değerlendirilereksunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to propose a model for technical training forthe education of street children. The basic workshop equipment to give the streetchildren necessary skill for finding a job and return the society is the primary aim ofthe study.The potential target student group of the study is the people who had notfinished their regular study such as primary and secondary school and had the historyof spending at least 9 months on the street and their families are apart. Generally, tomake the street children return to their home or normal family life is possible byhelping them to find a job which will satisfy them. The job should provide themnecessary money to live. This opportunity can be only presented them with skilldevelopment of the street children by technical training. Thus, a technical trainingcenter with four type of workshop is planned in Istanbul, which is the biggest city ofTurkey and one of the biggest cities in the world in the aspect of population andindustrial enterprises. The planned workshops are supposed to provide the basicknowledge in the fields of mechanical, electric, electronics and automationtechnologies. The topics were chosen by considering the employment of the youngand the conditions of Turkey and industrial structure of Istanbul and the studentswere underwent to 4-months training in the workshops., The behavior of the studentswere observed during the training.The primary results of the technical training for skill development of streetchildren are also reported in the preset thesis.