Bir odanın akıllı hale getirilmesi ve uygulaması
Designing and intelligent oom and its implementation
- Tez No: 185132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Kontrol Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZETBİR ODANIN AKILLI HALE GETİRİLMESİ VE UYGULAMASIAkıllı bina ve akıllı oda ile ilgili uygulamalar özellikle son yıllarda giderekyaygınlaşmaktadır. Uygulamalı teknik eğitim veren fakültelerde, öğrencilere bu sistemlerinyapıları ve çalışmaları ile ilgili bilgilerin verilmesi faydalı olacaktır. Bu çalışmada, MarmaraÜniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Sayısal Kontrol Laboratuarında, iki bölmeli bir alanınakıllı hale getirilerek, öğrencilerin konu ile ilgili uygulamaları gerçekleştirebilecekleri birdeney seti oluşturulması amaçlanmıştır.Kullanılan alan mutfak ve çalışma bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır.Sistemde şu an için havalandırma, aydınlatma, hırsız-güvenlik alarm sistemi ve geri beslemeliprizler yer almaktadır. Odanın giriş kapısında şifreli, kimin girdiğini ve giriş çıkış zamanınıbelirleyen bir sistem mevcuttur. Odanın hava kalitesi ölçülmekte ve kirlilik durumuna göregiriş-çıkış damperlerin açıklık değerleri değiştirilmekte ve fanlar devreye sokulmaktadır.Geri beslemeli prizlere bağlı cihazlar belirlenenden daha fazla akım çekerse cihazın enerjisikesilmekte ve kullanıcıya da ikaz verilmektedir. İçerdeki sıcaklık ve hava kalite değerininkullanıcının belirlediği değerlerde olması sağlanmaktadır. Odaya izinsiz bir giriş olduğundaalarm devreye sokulmaktadır.Sistemde yer alan donanımlar, istenildiğinde elle istenirse bilgisayar ile kumandaedilebilmektedir. Sistemin bilgisayarla kontrolü ve gözlemlenmesi için Visual Basic dili ilebir ara yüz yazılımı tasarlanmıştır. Sistem ile PC arasındaki veri alış-verişi için bir veritoplama kontrol kartı(DAC, Data Acqusition Card) ve analog çıkış kartı (Analog OutputCard) kullanılmıştır.Sistem aynı zamanda internet ve yerel ağ üzerinden haberleşme ve denetleme özelliğinede sahip olarak çalışmaktadır. Oluşturulan bu sistem yer alan donanım ve yazılımları ileözellikle Bilgisayar-Kontrol Eğitimi alan öğrencilerin uygulamalarında kullanabilecekleri bireğitim aracı özelliğine sahiptir.Bu çalışma M.Ü. Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu tarafından FEN -100/020603 nolu proje ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDESIGNING AN INTELLIGENT ROOM AND ITS IMPLEMENTATIONIt has recently been so popular to follow the advances about the intelligence buildingand intelligence room. It will be helpful to educate students about the structure and studies ofthese systems at technical faculties that give practical education. This research is undertakenat the Control Laboratory of Faculty of Technical Education of Marmara University. Theintention was to form an experimental set which students can perform their skills and practiceabout the related subject.There are an air conditioning system, light system, thief-security alarm and intelligentplug-in system. At the gate door of the room, there is a system which show who has come inand out at what time. The air quality at the room is measured; the system cleans the air whenpolluted. When devices connected to the intelligent plug, flow more current than set value, theenergy is cut-off and the administrator is informed. The inside temperature and air quality isadjusted according to the user?s wish. The light system works according to the situation atinside and outside light. When entering without permission to the room, the alarm is activated.The control works by the help of a PC which has a data acquisition card and an analogoutput card. At the same time, this system has the ability of communication on Web. Thissystem may be considered as a training tool for students in the field of computer and control.This work is supported by Marmara University Scientific Research Project CommissionMay, 2006 Özgür ÇELİK