Deri ıslatma sıvılarındaki bakterilerin doğru elektrik akımı ile inaktivasyonu
Inactivation of bacteria in hide soak liquors via direct electric current
  1. Tez No: 185130
  2. Yazar: GAMZE UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERAL BİRBİR, Y.DOÇ.DR. YAŞAR BİRBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Elektrik akımı uygulanması ile bakterilerin inaktivasyonu, yüksek etkinliği,düşük maliyeti ve kolay uygulanması nedeniyle farklı alanlarda dikkat çekmiştir. Busebeple Tuzla- stanbul'daki farklı tabakhanelerden elde edilen ilk ve ana ıslatmasıvılarındaki mezofil bakteriler üzerine 2 Amperlik doğru elektrik akımınınbakterisitik etkisi 50 dakika süreyle incelenmiştir. Derilerin ilk ıslatma sıvılarının 1mililitresinde mezofil bakteri sayısının 104-105 koloni oluşturma birimi (kob), anaıslatma sıvılarında ise genellikle 106-107 kob olduğu bulunmuştur. Hem ilk ıslatmahem de ana ıslatma sıvılarındaki toplam gram-negatif bakteri (101-104 kob/ml) vetoplam tuza toleranslı bakteri (103-104 kob/ml) sayıları hemen hemen eşitbulunmuştur. Ana ıslatma sıvılarındaki toplam proteolitik ve lipolitik mezofil bakterisayılarının, toplam proteolitik ve lipolitik tuza toleranslı bakteri sayılarının, ilkıslatma sıvılarındaki bakteri sayılarından yüksek olduğu görülmüştür. Dört anaıslatma sıvısındaki mezofil bakteriler 50 dakika elektrik akımı uygulandıktan sonrainaktive olurken, 7 ilk ıslatma sıvısında ve 3 ana ıslatma sıvısındaki mezofilbakteriler 20-30 dakika doğru elektrik akımı uygulaması sonrası inaktiveolmuşlardır. Bu çalışmanın en önemli sonucu, elektroliz hücresi içerisindeki bakterisayısı ile voltaj seviyesi arasında bir ilişkinin bulunmuş olmasıdır. Islatmasıvılarındaki bakteriyel populasyon tamamen inaktive oluncaya kadar voltaj seviyesiile bakteri sayısı doğru orantılı olarak azalmıştır. Islatma sıvılarındaki bakteriyelpopulasyon elektrik akımı ile tamamen öldürülünce, ıslatma sıvısındaki voltajseviyesi artmaya başlamıştır. Bu önemli bulgu, deri endüstrisindeki ıslatmasıvılarında tüm bakteriyel populasyonun inaktivasyon zamanını tayin etmek içinkullanılabilir. Direkt çevreye boşaltılan ıslatma sıvılarındaki bakteriyel populasyonunelektrik akımı ile inaktivasyonu, herhangi bir arıtma sistemine sahip olmayan tabakhanelerdekullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Inactivation of bacteria by electric currents in different areas have received muchattention due to high efficiency, low cost and easy application of electric currents. Therefore,the bactericidal effect of passing 2 A direct electric current for 50 min on mesophilic bacteriain both first and main soak liquors obtained from different tanneries in Tuzla- stanbul, Turkeywere examined. The first soak liquors of hide contained usually 104-105 cfu/ml of mesophilicbacteria while the main soak liquors contained 106-107 cfu/ml. The total numbers of gram-negative bacteria (101-104 cfu/ml) and halotolerant bacteria (103-104 cfu/ml) in both the firstand main soak liquors were almost the same. The number of total proteolytic and lipolyticmesophilic bacteria, total proteolytic and lipolytic halotolerant bacteria in the main soakliquors were higher than that of the first soak liquors. Mesophilic bacteria in the first (7samples) and main (3 samples) soak liquors were inactivated after 20-30 min of directelectrical current treatment while mesophilic bacteria in four main soak liquors wereinactivated after 50 min of treatment. The most important result of this experiment is thatthere was a correlation between voltage level and the numbers of bacteria in the electrolysiscell. Bacterial population in soak liquors decreased proportionally to voltage level until allbacterial population was inactivated but when the bacterial population in soak liquors werecompletely destroyed via direct electric current, voltage level started to increase. Thisimportant clue might be used to predict inactivation time of all bacterial population in soakliquors in hide industry.Inactivation of bacterial population in soak liquors which are directly discharged intoenvironment via electrical current treatment might be used in the tanneries which do not haveany waste treatment system.