Derilerin korunmasında kullanılan tuzların içindeki aşırı halofilik bakterilerüzerine doğru elektrik akımının etkileri
Effect of direct electric current on extremely halophilic bacteria in sald used for hide preservation
- Tez No: 185133
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BİRBİR, YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BİRBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZETDER LER N KORUNMASINDA KULLANILAN TUZLARINÇ NDEK AŞIRI HALOF L K BAKTER LER ÜZER NE DOĞRUELEKTR K AKIMININ ETK LERTuzda bulunan aşırı halofil bakteriler tarafından üretilen hidrolitik enzimler tuzlanmışderide bozulmaya yol açarak ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu nedenle derilerdehalobakterilerden dolayı oluşan zararı önlemek için uygulanan farklı seviyelerdeki doğruelektrik akımının antibakteriyel etkileri, %20 oranında NaCl ve farklı tabakhanelerdenalınan tuz örneklerini içeren tuzlu su solüsyonlarında, %20 NaCl, organik madde ve farklıtabakhanelerden alınan tuz örneklerini içeren sıvı Brown solüsyonlarında, proteaz ve lipazüreten aşırı halofil bakterilerin ayrı olarak inoküle edildiği sıvı Brown besiyerlerindeincelenmiştir. %20 NaCl ve farklı tuz örneklerini içeren tuzlu su solüsyonlarında bulunanaşırı halofil bakteriler, 0.1 A'lik doğru elektrik akımı ile 5-15 dakikada, 0.2 A'lik doğruelektrik akımı ile 3-10 dakikada, 0.3 A'lik doğru elektrik akımı ile 1-5 dakikada, 0.4A'lik doğru elektrik akımı ile ise 1-3 dakikada inaktive edilmiştir. 0.5 A'lik doğru elektrikakımı ise sadece 1 dakikada tuz örneklerindeki aşırı halofil bakterilerin tamamının (104-105 kob/g) inaktivasyonu için yeterli olmuştur. Buna karşın, organik madde içeren sıvıBrown solüsyonlarına ilave edilen tuz içindeki aşırı halofil bakterilerin inaktivasyonu 0.5A'lik doğru elektrik akımı ile 3-15 dakikada gerçekleşmiştir. Farklı tabakhanelerdenalınan tuz örneklerinden izole edilen proteaz ve lipaz üreten aşırı halofil bakteriler ile ayrı%20 NaCl içeren sıvı Brown besiyerindeki bakteriler (105-106olarak inoküle edilenkob/ml) 0.5 A'lik doğru elektrik akımı ile 5-10 dakikada inaktive edilmiştir. Tuz örnekleriiçeren tuzlu su solüsyonlarındaki gerilim seviyelerinin 2.7 V-3.7 V arasında olduğu veelektrik uygulaması esnasında değişmediği saptanmıştır. Ancak hem tuz örnekleri içerensıvı Brown solüsyonlarında, hem de proteaz ve lipaz üreten aşırı halofil bakterileri içerenBrown solüsyonlarında halobakteriyel populasyon inaktive oluncaya kadar busolüsyonlardaki gerilim seviyesinin düştüğü belirlenmiştir. Fakat bu Brownsolüsyonlarındaki halobakteriyel populasyon doğru elektrik akımı ile tamamenöldürülğünde bu solüsyonlardaki gerilim seviyesi artmaya başlamıştır. Bu önemli bulguderi endüstrisinde organik madde içeren tuzlu su solüsyonlarında gelişen halobakteriyelpopulasyonunun tümünün öldüğü anı belirlemek amacıyla kullanılabilir. Doğru elektrikakımıyla muamele esnasında tuzlu su solüsyonlarında sıcaklık ve pH değerlerindedeğişimler gözlenmiştir. Maksimum sıcaklık artışı 9oC ve pH artışı ise 5'tir. Bu çalışmanınsonucunda, derilerin tuzlanmasında kullanılan tuzlar içerisindeki aşırı halofil bakteripopulasyonunun 0.5 A'lik doğru elektrik akımıyla öldürülmesinin çok etkili ve ucuz birmetot olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYEFFECT OF DIRECT ELECTRIC CURRENT ON EXTREMELYHALOPHILIC BACTERIA IN SALT USED FORHIDE PRESERVATIONHydrolytic enzymes which are produced by extremely halophilic bacteria in salt cancause serious damages on salted hides and may result in significant economic losses.Therefore, to prevent halobacterial damage on hides, the antibacterial effects of differentlevels of direct electric current on extremely halophilic bacteria found in salt wereexamined in brine solution containing 20% NaCl and salt samples, liquid Brown mediacontaining 20% NaCl, organic substances and salt samples, liquid Brown media separatelyinoculated with protease and lipase producing extremely halophilic strains. 0.1 A, 0.2 A,0.3 A and 0.4 A direct electric current inactivated extremely halophilic bacteria in saltwhich was dissolved in the brine solution within 5-15 min, 3-10 min, 1-5 min and 1-3 min,respectively. Although 0.5 A direct electric current inactivated extremely halophilicbacteria in the salt samples (104- 105 cfu/g) which were dissolved in the brine solutionwithin 1 min, but treatment with 0.5 A direct electric current for 3-15 min was necessaryto inactivate extremely halophilic bacterial population in the salt samples dissolved in theliquid Brown media. Also, 0.5 A direct electric current inactivated protease and lipaseproducing extremely halophilic bacteria (105-106 cfu/ml) which were grown separately inthe liquid Brown media within 5-10 min. Voltage levels; 2.7 V-3.7 V did not change in allthe brine solutions containing salt samples during electrical treatment but the voltagelevels in all of the liquid Brown media containing both salt samples and protease-plus-lipase producing extremely halophilic bacteria decreased proportionally to halobacterialpopulation until all halobacterial population was inactivated. When the halobacterialpopulation in the liquid Brown media was completely destroyed by direct electric current,the voltage levels started to increase. This important clue may be used to predictinactivation time of all halobacterial population grown in brine solutions containingorganic substances in hide industry. It was also detected that the temperatures and pHvalues of the test media changed during the treatment. The maximum temperature rise was9ºC, and the pH increased by 5. These results showed that applying 0,5 A direct current isvery effective and cheap method to kill extremely halophilic bacterial population in saltused in hide preservation.June, 2006 Derya DEĞ RMENC