An implementation of web usage mining for an e-commerce web site
Bir elektronik ticaret web sitesi için web kullanım madenciliği uygulaması
  1. Tez No: 185135
  2. Yazar: SEÇİL ABALI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MELİH KIRLIDOĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZETB R ELEKTRON K T CARET WEB S TES ÇN WEBKULLANIM MADENC L Ğ UYGULAMASIElektronik ticaret siteleri güvenlikle ilgili sorunlar aşıldıktan sonra hızla belirmeyebaşladı ve insanlar da sık bir şekilde kullanmaya başladı. Web sitesi sahipleri veya websitelerine reklam verenler için sitelerine kimlerin girdiği, içeride ne yaptıkları ve ilgialanlarının ne olduğu çok önemliydi. Bir terim olarak web kullanım madenciliği busoruların cevaplarını içermektedir. Bu sorulara verilen cevaplardan biri kullanıcılaraanket doldurtmak suretiyle bilgi almaktı. Ama ne yazık ki işe yaramadı. Bu sorularınçözümü kullanıcıdan bağımsız olmalıydı.E-ticaret sitelerine hizmet veren web sunucuları web kullanım madenciliği için iyibir veri kaynağıdır. Kullanıcının ziyaret ettiği sayfalar da dahil olmak üzere pek çokbilgiyi bize sağlar. Ancak bu veri kaynağının uzun bir işlemden geçmesi gerekmektedir.Veri analizi verinin ön işleme tabi tutulması safhasından sonra veri madenciliğitekniklerinin uygulanması ile gerçekleştirilir. Birçok veri madenciliği algoritması vardır.Veri dikkatlice incelenmeli ve doğru algoritmalar seçilmelidir.Tezin uygulanması sırasında halihazırda birçok insan tarafından kullanılan bir e-ticaret sitesi veri kaynağı olarak seçilmiştir. Veri kaynağı gereksiz verilerdentemizlenmiş ve gerekli bilgiler eklenmiştir. Daha sonra veri madenciliği algoritmalarıseçilerek veri modelleri yaratılmıştır.Veri modeli işleme tabi tutulduktan sonra veri madenciliği aracında bazı sonuçlarortaya çıkmaktadır. Sonuçlar kullanıcının web sayfasında gezme davranışı ile gezdiğiürünün özellikleri, kategorisi ve markası arasında güçlü bir ilişki olduğunugöstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAN IMPLEMENTATION OF WEB USAGE MINING FORAN E-COMMERCE WEB SITEE-commerce web sites have emerged after the security problems were overcome andpeople began to use them frequently. For web site owners or for the people who gaveadvertisements to web sites it was important to know who their users were, what theydid inside the web site and what their interests were. As a term web usage mining coversanswers to these questions. One of the severals ideas to answer these questions wasforcing users to fill questionaires. But this method didn?t work out. The solution to thesequestions should be found independent from user.Web servers which hosted e-commerce web sites are a good data source for webusage mining. The data they provide contains information about user navigation.However this data source has to pass through a long process.Data analysis is carried out by applying data mining techniques to the data sourceafter the preprocessing phase. There are several data mining algorithms. Data must beexamined carefully and correct algorithms must be selected.In the thesis implementation an e-commerce web site which is currently being usedby many people is chosen as data source. The data source has been cleared fromirrelevant content and updated with derived information. Afterwards data models havebeen created by choosing data mining algorithms.After the data models have been processed, some results are viewed graphicallyusing the data mining tool. Results show that the product attributes, categories andbrands have strong relationship with user navigation behaviour.June 2006 Seçil Abalı