Kuzey Marmara deizindeki karagöz istavrit balığında (Trachurus trachurus L., 1758) bazı ağır metal birikimleri
Some heavy metal accumulations in the horse mackerel (Trachurus trachurus L., 1758) on the North Marmara sea
- Tez No: 185138
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Su Ürünleri, Chemistry, Aquatic Products
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETBu çalışmada araştırma materyali olarak seçilen istavrit örnekleri (Trachurustrachurus L., 1758) Kuzey Marmara Denizi'nde avlanan balıkçı teknelerininkasalarından rasgele örnekleme yöntemine göre toplanmıştır. Örnekleme zamanlarıKasım 2005 ile Mayıs 2006 tarihleri arasında kalan aylık periyotlar şeklindedir.Çalışmada toplam 750 adet istavrit bireyi kullanılmıştır.Laboratuvara getirilen stavritler Küçük, Orta ve Büyük olmak üzere 3 boya vekendi aralarında ise iki alt boya ayrılmıştır [Küçük boy 1 (K1), Küçük boy 2 (K2),Orta boy 1 (O1), Orta boy 2 (O2) , Büyük boy 1 (B1), Büyük boy 2 (B2)]. Cıva vediğer metaller (Cu, Cd, Zn, Pb) için iki ayrı örnek hazırlanmış ve etüvdekurutulmuştur. Metaller sıvı faza kuvvetli asit çözünürleştirmesiyle alınmıştır.Atomik absorbsiyon cihazı (Shimadzu firmasının AA-6701-F modeli) ile okumalaryapılmıştır. Cıva için hidrür sistemi, diğer metaller için alev sistemi kullanılmıştır.Türkiye denizlerinde istavrit balığında ağır metal analizi çok fazla çalışılmış birkonu değildir ve çalışılan bölgeler farklı olduğundan ve farklı zamanlardaçalışıldığından elde edilen sonuçlar da farklılıklar göstermektedir.Yapılan araştırma sonucunda kirliliğin aylara göre değiştiği, Bakır'ın çalışmasüresince bütün aylarda ve bütün boylarda su ürünleri yönetmeliğinde tolereedilebilen değeri aşmadığını, Kurşun ve Kadmiyum'un çalışma süresince bütünaylarda ve bütün boylarda tolere edilebilen değeri aştığı, Cıva'nın ise sadece şubatayında tolere edilebilen değeri aştığı tespit edilmiştir. Çinko içerikleri ise bazıaylarda ve bazı boylarda tolere edilen değerin üzerine çıkmış, bazı aylarda ve bazıboylarda ise altında kalmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, selected research material Horse Mackerel samples which were (Trachurus trachurus L., 1758 ) randomly selected and gathered from FishmongersShipdesk were hunted from The Northern Sea of Marmara . Timeframe for samplingperiods are monthly between November 2005 and May 2006 In this study, Igathered 750 samples of Horse Mackerel.Horse Mackerels brought to the laboratory came in three different sizes whichare small, medium and big and among themselves they are also seperated into twosubsizes [Small size 1 (K1), Small size 2 (K2), Middle Size 1 (O1), Middle Size 2(O2) , Big size 1 (B1), Big size2 (B2)] two different samples are prepared and driedinto the stove for Mercury and other Metals (Cu, Cd, Zn, Pb). Metals are extractedby strong acid solubility liquid phase and results read by Atomic AbsorptionMachine ( The Model of AA-6701-F made by Shimadzu Company ) Hydrid systemused for Mercury and Flame System is used for other Metals.In the seas of Turkey Heavy Metal analysis for Horse Mackarels are notexcessive subject in the studied areas and slightly dissimilar to those studies made indifferent timeframes. As a result these studies are different than the others.At the end of this research, pollutions are variable on monthly basis, alsoduring the copper working period, all the months and sizes do not exceedthe allowance Water Products Regulations. However, the working period of Leadand Cadmium exceed allowance rate , and Mercury only exceeds allowance rate inFebruary. Zinc contents in some months exceeded allowance rate but in somemonths and some sizes allowance rates stayed below level.June, 2006 Atilla RADJAE