Üç eksenli terco yüzey işleme tezgahının bilgisayar ile kontrolü
Control of three-axis surface processing machine through PC
  1. Tez No: 185143
  2. Yazar: AHMET SERKAN UYANIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZETÜÇ EKSENLİ TERCO YÜZEY İŞLEME TEZGAHININBİLGİSAYAR İLE KONTROLÜMarmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik-Bilgisayar EğitimiBölümü Robotik Laboratuarında atıl durumda bulunan; TERCO firmasına ait, 3eksenli, bir yüzey işleme tezgahı yeniden yapılandırılarak eğitime kazandırılmıştır.Bu çalışmada, tezgah ünitesi dışındaki tüm üniteler yeniden tasarlanmıştır. Yüzeyişleme tezgahı (takım tezgahı) bilgisayar kontrollü hale getirilmiştir. G kodlarınıkullanan eğitim amaçlı görsel parça işleme yazılımı geliştirilmiştir. Doğrusal vedairesel interpolasyon hareketlerini gerçekleştirebilmek için, iki ayrı sürücüalgoritması geliştirilmiştir. Ayrıca, takım tezgahı tasarlanan bir kabin içineyerleştirilerek, orijinal bir eğitim seti oluşturulmuştur.BÖLÜM I`de tez çalışmasının genel amacı üzerinde durulmuştur. CNC'nintarihi gelişimi hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Literatür taraması yapılarak, tezkonusu ile ilgili çalışmalar tartışılmıştır. Tez çalışmasında yapılan özgün çalışmalarkısaca belirtilmiştir.BÖLÜM II'de takım tezgahının tanımı, gelişimi, çeşitleri ve özelikleriaçıklanmıştır. NC (Numerical Control-Sayısal Kontrol) ve CNC (ComputerNumeric Control Bilgisayarlı Sayısal Kontrol) tezgah tanımları, bu tezgahlarıoluşturan üniteler ve kontrol yazılımları hakkında bilgi verilmiştir.BÖLÜM III'de TERCO yüzey işleme tezgahının, mevcut durumu elealınmıştır. TERCO yüzey işleme tezgah ünitesi ve bu üniteyi oluşturan mekanik,elektronik ve motor aksamları incelenmiştir.BÖLÜM IV'de, yeniden yapılandırılan yüzey işleme tezgahının tanıtımıyapılmıştır.BÖLÜM V'de, sürücü ünitesi tasarımı anlatılmıştır.BÖLÜM VI'de, SimCNC yazılımı anlatılmıştır. SimCNC yazılımında yer alanformlar hakkında bilgi verilmiştir. Geliştirilen hareket yöntemleri açıklanmıştır.CNC tezgahlarında takım hareketlerinin özünü oluşturan, doğrusal ve daireselinterpolasyon hareketleri için temel bilgiler verilmiştir. Hareketlerin, grafik ekransimülasyonu ve tezgah eksen kumanda fonksiyonu açıklanarak, fonksiyonlara aitakış diyagramları verilmiştir.Geliştirilen hareket yöntemleri açıklanarak akış diyagramları verilmiştir.BÖLÜM VII'de, üç eksenli yüzey işleme tezgahının çalışmasına yönelik temelbilgiler aktarılmıştır. Öğrenmeyi pekiştirmek ve daha canlı tutmak amacıylaanimasyon tasarımları gerçekleştirilmiştir.BÖLÜM VIII'de çalışmada elde edilen sonuçların değerlendirilmesiyapılmıştır. Çalışmalar boyunca karşılaşılan zorluklar vurgulanmıştır. İleride takımtezgahı üzerinde yapılabilecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCONTROL OF THREE-AXIS SURFACE PROCESSINGMACHINE THROUGH PCA three-axis surface processing machine trainer set (workbench) available indismissal state in Robotics Laboratory of Electronics-Computer EducationDepartment in Technical Education Faculty, Marmara University, is introduced intothe education by reconstructing the workbench. In this study the all units areredesigned. The workbench is converted into computer-based control. Educational-purposed visual processing piece software which uses G codes is developed. Also, anaxial motors drive algorithm is developed to implement three-axis linear and circularinterpolation movements. Moreover, The processing machine and its all units areplaced in a cabin so that an original trainer set is realized.In CHAPTER I the purpose of the thesis and some introductory knowledgerelated with the study are presented. Some historical development deadlines relatedwith surface processing machines are remarked. Some previous studies in literatureare reported and evaluated.In CHAPTER II the definition of surface processing machine, its historicaldevelopment, kinds of surface processing machines and their common technicalproperties are given. The definitions of Numerical Control and Computer NumericControl, advantages and desadvantages of these machines are given. Someknowledge is given about the units constituting these machines and their software.In CHAPTER III, the available situation of TERCO surface mountingprocessing machine is discussed. TERCO surface prosessing machine and its unitsconsisting of mechanical, electronical and motor parts are examined.In CHAPTER IV the three-axis surface processing machine reconstructed ismainly described.In CHAPTER V the designed drive unit and its parts is described.In CHAPTER VI SimCNC software is described. Some knowledges are givenabout the forms available in the software. The motion methods developed aredescribed.In CHAPTER VII Some basic tutorial and practical information are givenrelated with the three-axis surface processing workbench.In CHAPTER VIII the results obtained in this study are explained and anevaluation is presented from the results. The dificulties faced during the study areemphasized. Some remarkable command are presented about the studies to bedeveloped in CNC education set in the future.September, 2006 A. Serkan UYANIK