Design and production of a new rapid prototyping device
Hızlı prototipleme makinesinin tasarımı ve üretimi
  1. Tez No: 185144
  2. Yazar: AYKUT AKALIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZETBu projenin amacı hızlı prototipleme teknolojisini, avantajlarını, hızlıprototipleme (HP) makinelerinin teknolojisini, HP makinelerinin kontrolünüaçıklamak ve FDM tipi bir hızlı prototipleme makinesin tasarımı ve üretiminiyapmaktır.HP teknolojisi hakkında genel bilgiler açık bir şekilde açıklandı, ve HPteknikleri detaylı bir şekilde şematik çizimler kullanılarak tanımlandı. Her tekniğinönemli noktaları listelendi ve avantaj-dezavantajlarından bahsedildi.Tasarlanan makine nümerik olarak kontrol edilmeliydi. Kafanın X,Y ve Zyönlerinde hareket etmesi için 3 hareket kaynağına ihtiyaç vardır. Step motorlaruygun fiyatları ve isabet oranları münasebetiyle hareket kaynağı olarak seçildi.Nümerik kontrol temelleri ve step motorlarla ilgili temel bilgiler üretime başlamadanönce açık bir şekilde anlatıldı.Step motorların hareket kaynağı olarak seçilmesinden sonra, bu motorlarınsürücü birimleri yapıldı. Bu sürücülerin aynı zamanda bilgisayar ile bağlantıyageçmesi gerekir. Bunu sağlayabilmek için, paralel port ara yüzü üretildi. Stepmotorlar direk akıma(DA) ihtiyaç duyarlar. Bu akımı sağlayabilmek için yüksekdereceli güç kaynağı ünitesi yapıldı. Kontrolör ünitenin ve güç kaynağının bir kasayamontajından sonra, TUBOCNC programı yön ve step miktarı için gerekli sinyalleriüretmekte kullanıldı.Elektrik ve elektronik işlerinden sonra, FDM makinesinin şasesi çelikprofiller ve sac metal kullanılarak üretildi. Çelik profiller ve sac metaller lineerkızaklara ve vidalı millere gerekli kaideyi oluşturmaları için birbirine kaynaklandılar.Şasenin imalatından sonra, lineer kızaklar ve vidalı miller gerekli yardımcı parçalarile birlikte şaseye monte edildiler. 3 dairesel hareket vidalı mil ve lineer kızaklarkullanılarak lineer harekete dönüştürüldü. Aynı zamanda rezistanslar da sac metalgövdeye tutturuldu. Ve gövde özel bir seramik fiber izolasyon malzemesiylekaplandı. Mekanik montajın tamamlanmasından sonra step motorlar ve sürücülermakineye eklendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this project is to explain the rapid prototyping technology,advantages, technology of rapid prototyping (RP) machines, control of RP machinesand design and produce a FDM type rapid prototyping machine.General information about RP technology is explained clearly, and RPtechniques are described in detail with figures. Highlights of each technique listedand advantages-disadvantages are mentioned.The designed machine has to be numerically controlled. For the movement ofhead at X, Y and Z direction three motion sources are needed. Stepper motors arechosen as motion source because of their suitable cost and accuracy range.Numerical control principles and basic information about stepper motors areexplained clearly before starting to produce the machine.After the decision of stepper motors as motion source, driver units of thesemotors were built. Also these drivers need to communicate with the computer. Inorder to achieve this, parallel port interface card was produced. Stepper motors needdirect current (DC) to supply the direct current high rating power supply unit (PSU)was built. After the installation of controller units and power unit to a case,TURBOCNC program was used to generate signals for direction and step amountfrom parallel port.Afterwards electric and electronic works, the chassis of the FDM machine isbuilt using steel profiles and sheet metal. Steel profiles are welded to each other inorder to obtain the required base for the linear guideways and ballscrews. Afterproduction of the chassis, linear guideways and ballscrews are assembled to thechassis. Three rotary motions converted to linear motion by using ballscrews andlinear guideways. Also resistances are mounted to the sheet metal body. And thebody is covered with a special ceramic fiber isolation element. After completion ofthe mechanical assembly step motors and drivers are added to the machine.October, 2006 Aykut AKALIN