Multiagent systems development for a sales application
Satış uygulaması için çok etmenli sistem geliştirilmesi
- Tez No: 185145
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELİH KIRLIDOĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZETSATIŞ UYGULAMASI İÇİN ÇOK ETMENLİ SİSTEMGELİŞTİRİLMESİAkıllı etmenlerin karmaşık dağınık sistemleri tasarımında çok yardımcı olanözerklik, sosyallik ve proaktivite gibi bazı özellikleri vardır. Akıllı etmenler, sadecekendi kazançlarını düşünen satıcı ve alıcıların olduğu pazarlama işlemlerinde dekullanılabilirler. Bu sistemlerde normal olarak satıcılar ürünleri en yüksek fiyatasatmak isterlerken alıcılar da en ucuza almak isterler. Ayrıca, zaman sınırlaması heriki taraf için de çok önemlidir. Zira hiç kimse, o sırada başka bir satıcı ya da alıcıbulabilecekken, bir teklife ya da isteğe gelecek cevabı bekleyerek zaman kaybetmekistemez.Çoklu etmenli sistemler, bilgisayar ağları üzerinden mesaj alıp göndererekbirbirleriyle etkileşime geçebilen çok sayıda etmen içerirler. Bu sistemler, özelliklefarklı ve birbiriyle ters düşebilen amaçlara sahip insan ya da şirketlerin olduğudurumlarda çok kullanışlıdırlar, tıpkı pazarlama problemlerinde olduğu gibi. Böyledurumlarda, en makul çözüm şirketlerin ya da insanların kendi amaç ve çıkarlarınıtemsil eden etmenler yapmalarını sağlamaktır. Bu çalışmada her satıcı ve alıcı içinbir etmen oluşturduğumuz ?Satış Uygulaması için Çok Etmenli SistemGeliştirilmesi? uygulamasını önerdik. Deneysel çalışmalarımızda, satıcıların sayısınıbirer birer arttırarak etmenleri çalıştırdık ve bunların çıktılarını sunduk.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMULTIAGENT SYSTEMS DEVELOPMENT FOR A SALESAPPLICATIONIntelligent agents do have certain properties, such as autonomy, sociality,proactivity, which are useful to design and implement complex distributed systems.They can be used in marketing transactions where there are several sellers and buyerswho only want to get benefit for themselves. Normally, sellers want to sell at thehighest price and buyers want to buy at the lowest. Time limitation is also veryimportant for both parties because nobody wants to waste time while waiting for ananswer to a request or an offer since they can find other sellers or buyers.A Multiagent System (MAS) consists of a number of agents which interactwith each other, typically by exchanging messages through some computer networkinfrastructure. MASs are quite useful if there are different people or organizationswith different and conflicting goals, as in marketing problems. The only feasiblesolution in such cases is to allow various companies or humans to create their ownagents that represent their goals and interests. This study includes ?MultiagentSystems Development for a Sales Application? in which we create agents for eachbuyer and seller. In our experimental study, we run the agents by increasing thenumber of sellers one by one and present the outputs of them.August 2006 Sümeyye SAMUR