A general balanced organization structured model improvement
Genel bir dengeli yapısal organizasyon modeli geliştirme
  1. Tez No: 185146
  2. Yazar: ESİN SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAMİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZETGENEL B R DENGEL ORGAN ZASYON YAPISAL MODELGEL ŞT RMEGünümüzde bilgi teknolojileri sürekli gelişmekte ve teknoloji geliştikçeişletmelerin de rekabet avantajını kazanmak için kendi iş süreçlerini geliştirmelerive optimize etmeleri gerekmektedir.Özellikle üretim işletmeleri açısından,müşteriyle iletişim, ürün maliyetlerini düşürmek, yüksek kalitede üretim yapmakve süreçlerin kontrollü yönetimi zorunluluktur. şletme kaynak yönetimi,işletmenin ana süreçlerini bütünleştiren ve yöneten entegre bir stratejik yönetimaracıdır.Bu çalışmayla, işletme kaynak yönetimi kullanımının işletmenin stratejikperformansı üzerine etkisi, çalışan randımanı, takım/departman performansı veişletme verimliliği baz alınarak teorik bir model geliştirilmiştir. Çalışmanınsonucunda, ERP kullanan ve Türkiye'de sektöründe önde gelen üç üretim firmasıüzerinde ERP'nin randıman, etkinlik ve verimlilik üzerindeki etkisi sorgulanmıştır.Böylece, sonuçlarının üretim firmalarına rehber olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA GENERAL BALANCED ORGANIZATION STRUCTUREDMODEL IMPROVEMENTIn today?s business, Information Technologies grow continuously andcompanies need to improve and optimize their business processes to gain thecompetitive advantage. Especially for the manufacturing firms, the necessity forcustomer interactions, product cost reductions, product quality and carefullymanaged processes is paramount. Enterprise resource planning, is a strategicintegrated tool that unifies and manages the core processes of an organization.In this study, a theoric model developed based on using Enterprise ResourcePlanning `s impact on strategic business performance through employee effort,team/department efficiency and productivity of the organizations. At the end ofthe study, ERP?s impact on effort, efficiency and productivity queried. Thus,guiding results were obtained for the manufacturing organizations to improvetheir strategic business performance level.July, 2006 Esin SAYIN12