Öğretmenlerin öğretme-öğrenme süreçlerinde teknoloji kullanma yeterlilikleri
Teachers' competency to use technology in the process of learning and teaching
  1. Tez No: 185147
  2. Yazar: HAKAN ELİKÜÇÜK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Öğretim tasarımı aşamalarını incelediğimizde öncelikle ?Ne öğretilecek ? Sorusunayanıt ararız. Ne öğretileceğine karar verdikten sonra ?Nasıl Öğretilecek? Sorusuna cevapararız. ?Nasıl öğretilecek? Sorusunun cevabı öğretim sırasında kullanılacak teknoloji ile ilgiliolacaktır. Yani öğretme-öğrenme süreçlerinde öğretmenlerin teknolojiyi nasıl kullanacağı ileilgilidir.Bu araştırma öğretme-öğrenme süreçlerinde öğretmenlerin teknolojiyi nasıl kullanacağıkonusunda yapılmıştır. Öğretmenlerin teknolojiyi öğretme-öğrenme süreçlerinde nasılkullandıkları belirlenmeye çalışılmış. Öğretmenlerin teknolojiyi kullanma isteği ve kullanmayeterlilikleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm ?Giriş? tir. kinci bölüm ? lgili Yayınlar?dır. kinci bölüm iki ana bölümdeincelenmiştir: ?Eğitim teknolojisinde kullanılan yeni teknolojiler ve öğretmen yeterlilikleri?ve ?Alan araştırması yayınları?dır. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi açıklanmıştır.Dördüncü bölümde elde edilen bulgular verilmiştir. Beşinci bölümde ?Sonuçlar ve Öneriler?yer almaktadır..Araştırmadan elde edilen sonuçlardan önemli görülen bazıları şöyledir:Bay öğretmenler bayan öğretmenlere göre; öğretme-öğrenme süreçlerinde; bilgisayarı,tepegözü, projeksiyonu daha fazla kullanmaktadır.Bayan öğretmenler bay öğretmenlere göre; öğrenci başarısı ve öğretme-öğrenmesüreçlerinde televizyon ve projeksiyon kullanımının daha fazla ilişkili olduğunu belirtmiştir.26-30 yaş grubu 41-45 yaş grubuna göre; öğretme-öğrenme süreçlerinde bilgisayarıdaha sık kullanmaktadır ve önemli olduğunu düşünmektedir.1Genel olarak tüm yaş gruplarına bakıldığında genç kuşakların teknolojiyi kullanmayadaha istekli olduğu anlaşılıyor. Daha yüksek yaş grupları ise teknolojiden yararlanmayı çokuygun görmüyorlar.Yüksek okul ve fakülte mezunları yüksek lisans mezunlarına göre; öğretme-öğrenmesüreçlerini gerçekleştirirken CD/DVD'nin daha az önemli olduğunu bildirmişlerdir.Yüksek okul, fakülte ve yüksek lisans mezunları diğer mezunlara göre; öğrenci başarısıile eğitimde televizyon kullanımı arasında daha az ilişki olduğunu düşünmektedirler.1-5 yıl kıdemli öğretmenler 16-20 ve 21 yıl ve üstü kıdemli öğretmenlere göre;öğretme-öğrenme süreçlerinde bilgisayarı daha fazla kullanmaktadır.1-5 yıl kıdemli öğretmenler 11-15, 16-20, 21 yıl ve üstü kıdemli öğretmenlere göre;öğretme- öğrenme süreçlerini gerçekleştirirken bilgisayarın daha önemli olduğunudüşünmektedir.1-5 yıl kıdemli öğretmenler 11-15, 16-20, 21 yıl ve üstü kıdemli öğretmenlere göre;öğretme- öğrenme süreçlerini gerçekleştirirken internetin daha önemli olduğunudüşünmektedir.1-5 yıl kıdemli öğretmenler 11-15, 16-20, 21 yıl ve üstü kıdemli öğretmenlere göre;öğrenci başarısı ve öğretimde bilgisayar kullanımı arasında daha fazla ilişki olduğunuvurgulamakta.Bilgisayar, elektronik, elektrik öğretmenleri metal, motor, makine, mobilya, fizik,kimya, biyoloji, ingilizce, tarih, edebiyat ve diğer öğretmenlere göre; , öğretme-öğrenmesüreçlerinde bilgisayarı, interneti, televizyonu, etkileşimli videoyu, tepegözü ve projeksiyonudaha sık kullanmaktadır. Eğitim-öğretim teknolojilerini öğretim yöntemine daha çok uygunkullandıklarına inanmaktadırlar.Metal, motor, makine, mobilya öğretmenleri fizik, kimya, biyoloji, ingilizce, tarih,edebiyat öğretmenlerine göre; , öğretme-öğrenme süreçlerinde bilgisayarı ve projeksiyonudaha sık tercih etmektedir.Okullarında teknolojisi sınıfı olmayan öğretmenler olanlara göre;Öğrenci başarısı ve öğretimde bilgisayar, internet ve projeksiyon kullanımı arasındadaha az bir ilişki olduğu kanısındalar.2Evinde bilgisayar olmayanlar olanlara göre; öğretimde bilgisayar, internet veCD/DVD'yi daha az sıklıkta kullanmaktalar. Öğretimde CD/DVD kullanımın öğrenme iledaha az ilişkisi olduğunu düşünmektedirler.Evinde internet bağlantısı olmayanlar olanlara göre; öğretme-öğrenme süreçlerindebilgisayar, interneti, CD / DVD ve projeksiyonu daha az sıklıkta kullanmaktalar. öğrencibaşarısı ve öğretme-öğrenme süreçlerinde bilgisayar, televizyon ve CD/DVD kullanımınınöğrenme ile daha az ilişkili olduğunu düşünmekteler. Eğitim-öğretim teknolojilerini öğretimyöntemine uygun kullanmadığını düşünmekteler. Geleneksel öğretim yöntemlerinin fazlagörsel olmadığını ve sadece işitsel olduğunu düşünmekteler.Elektronik posta adresi olmayanlar olanlara göre; öğretme-öğrenme süreçlerindebilgisayar ve interneti daha az sıklıkta kullanmaktalar. Bilgisayar ve CD/DVD kullanımınındaha az önemli olduğunu düşünmekteler. Bilgisayar, internet ve projeksiyon kullanımıarasında daha az ilişkili olduğunu bildirmekteler. Öğretim yöntemine uygunkullanamadıklarına inanmaktalar. Eğitim-öğretim teknolojilerinin daha az görsel ve işitselolduğunu düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTEACHERS' COMPETENCY TO USE TECHNOLOGY INTHE PROCESS OF LEARNING AND TEACHINGWe try to give an answer to the question of ?what to teach?? as planning theinstructional steps. Having decided the subject, we ask the question of ?how to teach?? Theanswer given to the second question leads us to the technology to be used. In other words, it isabout the way the teachers use the technology in teaching and learning process.This thesis aims to investigate the use of technology by the teachers in the teaching andlearning process. It tries to define how the teachers use the technology in teaching andlearning process, and to determine their desire and the degree of their cabability to use it.The thesis consists of five chapters. The first chapter is the introduction. The second oneis about ?Related Publications?. There are two sections in this chapter: ?Teachercompetencies and new technologies in the field of education technology? and ?FieldResearchs?. The third chapter describes the method of the thesis, namely, the survey method.The fourth chapter gives the data collected as a result of the research. The last one specifies?the results and suggestions?.Some important results inferred from the research are as follows:The male teachers tend to use computers, overhead projectors, projectors, and the likemore than their female colleagues in teaching and learning process.More female teachers than the male ones stressed on the relationship between the use oftelevision and projector and the student success in teaching and learning process.People within the age group of 26 to 30 ages tend to use computers more than the agegroup of 41 to 45 ages, and they see it as an important asset.In general, younger generations are more willing to use the technology within the allage groups. On the other hand the older generations don?t tend to use the technology.1Teachers having a BA degree give less importance to the use of CD/DVDs in theprocess of education than the teachers with an MA degree.Teachers having a BA or MA level, in contrast to other people, see a weaker correlationbetween student success and the use of television in the education.Teachers having a career of teaching for 1 to 5 years use computers in the process ofeducation more than the teachers who have taught for 16 to 20 years or more.Teachers having a career of teaching for 1 to 5 years give more importance tocomputers in the process of education than the teachers who have taught for 16 to 20 years ormore.Teachers having a career of teaching for 1 to 5 years give more importance to internet inthe process of education than the teachers who have taught for 16 to 20 years or more.Teachers having a career of teaching for 1 to 5 years stress more than the teachers whohave taught for 16 to 20 years or more, on the strong correlation between the use of computersand student success in the process of education.Teachers of computer, electronics and electricity courses use computers, internet, tv,interactive video, overhead projectors and projectors more than the teachers of the courseslike physics, chemistry, biology, English, history, literature, metalwork, mechanics, motors,furniture, etc. And they believe that they use education technologies suitably to the teachingmethods more than the others.Teachers of metal-work, motor, mechanics, and furniture courses prefer the use ofcomputers and projectors in the process of education more than the teachers of physics,chemistry, biology, English, history and literature courses.Teachers whose schools have no technology classrooms consider that there is a lowcorrelation between student success and the use of computers, internet and the projectors inthe process of education.Those teachers without computers at home use computers, internet and CD/DVD lessthan the teachers having computers at home. And the first ones think that there is a lowcorrelation between the use of CD/DVD and learning.2Those teachers without an internet connection at home use computers, internet,CD/DVD and projectors less than the others having an internet connection at home. And thefirst ones think that there is a low correlation between student success and the use ofcomputers, tv and CD/DVD in the process of education. However, they also think that theydon?t use the education technologies suitably to the educational methods, and that traditionalteaching methods are only audio and not sufficiently visual.Those teachers without an e-mail address use computers and internet in the process ofeducation less than the others having an e-mail address, give less importance to the use ofcomputers and CD/DVDs, and think that there is a low correlation between student successand the use of computers, internet and projectors in the process of education. However, theyalso think that they don?t use the education technologies suitably to the educational methods,and that education technologies are less audiovisual.Haziran 2006 Hakan EL KÜÇÜK3