Renk yönetim sisteminde iş akışı ve kurulumunda dikkat edilecek hususlar
Workflow in color management system and focal points in its constitution
  1. Tez No: 185149
  2. Yazar: HANDE ÖZÇİLİNGİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜ CEM ÖZAKHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matbaacılık, Typography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Baskı işlemlerinin ilk günlerinden bu yana, renklerle ilgili sürekli yeni problemlerortaya çıkmıştır. Değişen çalışma işlemlerinde, deneyimlerin uygulamaya konulması içinbunların düzenli olarak idare edilmesi yani toplanması, organize edilmesi vedeğerlendirilmesi gereklidir.Bazen baskı öncesinde oluşturulan veya istenen renk baskı sonucunda eldeedilememektedir. Bu matbaacılıkta sıklıkla yaşanan problemlerden biridir. Buprobleme gelişen teknoloji ile birlikte çözümler üretilmiştir. Renk Yönetim Sistemibunlardan biridir. Bu sistemle birlikte cihazların renk evrenleri ortak bir diledönüştürülerek bunlar arasındaki geçişler en az kayıpla gerçekleşir.Renk yönetimiyle ilgili hazırlanan bu tezin amacı, doğru bakış açısı ile RenkYönetim Sistemini açıklamak ve kurulumuyla ilgili bilgi vermektir.Bu çalışmada, renk yönetimine giriş olarak öncelikle renk bilgisi verilmiştir. Renkbilgisini anlamadan, Renk Yönetim Sistemi hakkında fikir yürütmek oldukça güçtür.Rengin oluşumu, renk evrenleri ve rengin fiziksel ölçümü renk bilgisi dahilindeaçıklanmaya çalışılmıştır.Çalışmanın diğer bölümünde ise, Renk Yönetim Sisteminde İş Akışı veKurulumunda Dikkat edilecek noktalara değinilmiştir. Kurulum aşamasında yapılançalışmalar, Kalibrasyon ve GirişÂ­Çıkış Profilleme işlemleri iş akışı kapsamındaaraştırılarak sunulmuştur.Temmuz-2006 Hande ÖZÇİLİNGİR
Özet (Çeviri)
Since the early days of printing, dealing with colors has continuously presentedus with new challenges. It was essential that current expertise was constantlymanaged, that was collected, organized and evaluated in order to be able toimplement it in changing working processesSometimes the color which was wanted or formed before printing could not beget at the end of the printing and this was a problem that was seen frequently in theprinting field. There has been some developments in our lives with developingtechnology. Color management system was one of this developments. Color spacesof devices were turned to a common language with color management sistem andtransition between of these becomes with the least loss.The aim of this thesis, which was about color management, was to explain thecolor management system with the true point of view and give some informationabout its constitution.In the present thesis, information about colors was given first as an introductionof color management system. It was quite hard to put forward an idea about colormanagement sistem if the knowledge of color wasn?t known. Formation of color,color spaces and physical measurement of color was explained within theknowledge of color.In the other part of the thesis, workflow in color management system and focalpoints in its constitution were mentioned. Work during the constitution, calibrationand input­output profile were presented within workflow.July-2006 Hande ÖZÇİLİNGİR