Kimya öğretmenlerinin eğit-bilimsel yeterlilikleri
Chemistry teachers pedagogy efficiency
  1. Tez No: 185150
  2. Yazar: NURULLAH SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA GÜNGÖR, Y.DOÇ.DR. MUSTAFA MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZETUlusların yaşam düzeyini belirleyen unsurların en önemlisi eğitim-öğretim sistemleridir.Bunu gerçekleyen ise; sistemlerin çarkını döndüren ve insan davranışlarının mimarı olarakadlandırılan öğretmendir. Çünkü öğretmenin yetiştirdiği iş ve beyin gücünün niteliği, toplumsalüretkenliğin de temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle öğretmenlerin, çağdaş gelişmeleri meslekikişiliklerine yansıtmaları beklenir.Öğretmen, öğretim ortamlarında bulunan öğrenci,program,ortam,yöntem,araç-gereç vediğer değişkenleri orkestra şefi ustalığı ile yönetmesi gereken kişidir. Bu da,öğretmenlerin,uluslararası rekabeti gerçekleştirecek bireyleri yetiştirmek üzere sahip olduğu öğretmedavranışlarını sürekli geliştirmeleriyle olanaklıdır.Milli eğitim sisteminin her düzeydeki eğitim öğretim hedeflerinin gerçekleştirilmesindetemel görev ve sorumluluk öğretmenler tarafından üstlenilip gerçekleştirilmelidir. Öğretmenlerinsahip oldukları bilimsel sosyal ve psikolojik davranışları, kendilerini sürekli geliştirmek üzereyenilemeleri, ülkenin gereksinim duyduğu çağdaş insan tipini yetiştirebilmeleri açısından önemtaşımaktadır. Fen ve kimya öğretmeni öğrencilerin kendini ve günlük yaşamı tanımalarına, iyi birkimya öğretmeni yetiştirmeye yönelik fen bilimlerinin önemini algılayarak yorumlayabilmelerinisağlayan kişidir. şte bu nedenle insan davranışlarının ve toplumun mimarı olan öğretmenlerinçağdaş bilimsel mesleki yeteneklere sahip olması beklenir. Araştırmada da kimya öğretmenlerininöğretme süreçlerinde kullandıkları eğit-bilimsel davranışları araştırılıp tüm boyutlarıylabelirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmanın kuramsal temellerini oluşturmak üzere ulusal ve uluslararası alan-yazıntaranmıştır. Araştırmanın uygulamalı bölümünde ise; geliştirilen araştırma aracı, evrenden seçilenve örneklemde yer alan okullarda görev yapan öğretmenlere uygulanarak, elde edilen verilerSPSS paket programıyla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulardan yola çıkılarak oluşturulanöneriler öğretmenlerin öğretme davranışlarının geliştirilmesine yönelik olarak ilgilileresunulmuştur.Haziran 2006 Nurullah Sönmez
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe most important criteria which affect the level of living standard is educationsystem. The reliability of that is teacher, who is called as the architecture of human behaviorsand who works as a system producer. Since the property of work and brain power, generatedby teachers, constructs fundamental part of social productivity. So it is expected that teachersreflect the modern development to the personality of occupational.Teacher is a person who leads the students, program, environment, method materialand the other variations in education area as a maestro expertise. And it is just possible thatteachers must develop this teaching behavior continuously, because this behavior is importanton person who will have a role international competition.The fundamental duty and responsibility to achieve the purpose in national educationsystem in every level should be determined by teachers. Permanently teachers must improve,their scientific, social and psychological attitudes by update knowledge to create modernhuman who is needed for nation requires. Science and chemistry teacher makes the studentsexplore nature and their daily life and themselves and gets importance of learning science byinterpretations So It is expected that teachers, the architecture of human behaviors and societymust have modern scientific occupational talents .At the search pedagogic attitudes andbehaviours that chemistry teachers use in teaching progress, are searched and clarified in alldetails.National and international materials are scanned to construct the theoretical base ofsearch .But in applied part of the search developed methods at the search are applied onteachers , working at the sample schools and chosen space. And collecting findings isanalyzed by SPSS packet program. Advices by using results of analyze are put intoconsideration to improve teaching abilities of teachers.June 2006 Nurullah Sönmez