Katalog tasarımında vektörel ve Bitmap tabanlı programların kullanımı
The use of vectorial and Bitmap software in catalogue designing
- Tez No: 185152
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CNADAN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bir tasarımın baskıya hazır hale getirilme süreci baskı öncesi aşamayı oluşturur. Günümüzdemasaüstü yayıncılığın gelişmesiyle baskı öncesi aşama hız ve kalite kazanmıştır. Özellikle baskıöncesinde masaüstü yayıncılıkta kullanılan grafik programları bir ihtiyaçtır ve grafik tasarımcıihtiyaca göre farklı yazılımları bütünleştirerek problemlerini çözmektedir. Bir işin tasarımı içinkullanılan yazılımlar gerek metin, gerek taranmış görüntü, gerekse vektörel çizimleri tek bir ortamdabuluşturarak film aşamasına götürebilen yazılımlardır. Tasarımcı bu programları iyi tanımalı veamaca uygun olanı seçmelidir. Bu yazılımlar arasında en yaygın olanları vektörel (nesne esaslı) vebitmap (nokta esaslı) tabanlı programlardır.Çalışmanın birinci bölümünde masaüstü yayıncılıkta kullanılan vektörel ve bitmap tabanlıprogramlardan bahsedilmiş ve çalışmanın amacından söz edilmiştir.İkinci bölümde, iletişim, grafik iletişim, görsel tasarım ve grafik tasarımın tanımları yapılmış vebir tasarım ürünü olan kataloğun hangi temel unsurlardan meydana geldiği açıklanmıştır.Üçüncü bölümde araştırma yönteminden ve tasarımı yapılacak olan kataloğun özelliklerindenbahsedilmiştir. Yine bu bölümde kataloğun yapım aşamasına geçilmiş, vektörel tabanlı bir programolan FreeHand'in ve piksel tabanlı bir program olan Photoshop'un tanımı yapılarak katalogyapımındaki iş ve işlem yaprakları her aşama sayfa sayfa resimlendirilerek anlatılmıştır.Dördüncü bölümde, katalog çalışmasının sonucunda bitmap ve vektörel tabanlı programlarkarşılaştırılmış ve bu programların nasıl ve ne şekilde kullanılacağı anlatılmıştır. Son olarakçalışmanın değerlendirilmesi yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.Haziran 2006 Emel BİROL
Özet (Çeviri)
The process of preparing a design for the publication consists the pre-prees stage. The processof pre-prees has gained speed and quality within the developing of desktop publishing. Particularly,graphical softwere that are used in desktop publishing are necassary and a graphical designer solvesproblems by combining the softwares. The ones thar are used for a specific work which can biringthe text, the picture and the vectoral drawings together in one area. Designer must know these kindsof softwere and choose a purpose. The most common ones are vectoral and bitmap programmes.In the first chapter of the work, it was stated about bitmap and vectorial softwere which are usedin desktop publishing and also it was stated about the aim of work.In the second chapter, communication, graphical communication, visual desing and graphicaldesing were defined. And it was explained the consistence of the catalogue which is a designproduct.In the third chapter it was mentioned about the research method and the features of thecatalogue which would be designed. In this chapter, again it was started to make the catalogue,vectoral based softwere FreeHand and pixel based programme Photoshop were defined and eachpage of process was explained with pictures one by one.In the fourth chapter, at the end of the catalogue work, bitmap and vectoral based softwere werecompared and it was explained how to use these programmes. In the end, work was evaluated andthere were some suggestions.June 2006 Emel BİROL