İlköğretim altıncı sınıf Türkçe kitaplarında resimleme-metin ilişkisi
  1. Tez No: 97200
  2. Yazar: SEVGİ EDİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Ill ÖZET Altıncı Sınıf Türkçe Kitapları'nın ele alındığı bu çalışmanın 'Giriş' bölümünde, konunun önemi ve niteliği, kitap resimlemesi, çocuk eğiti minde resimli kitap, İlköğretim ve Türkçe dersinin amaçları hakkında bilgi verilmiştir. Sonraki bölümde 'Katalog' oluşturulmuş, Türkçe ders kitaplarından seçilen olumsuz resimlemeler, neden-sonuç ilişkisi ile incelenmiştir. Bu çalışma için on üç yayınevine ait toplam on beş Türkçe ders kitabı ince lenmiştir. Bu inceleme altıncı sınıflar için ele alınmıştır. Ancak, resimle meler kendi içlerinde özel olarak sıralanmamıştır. Bu bölümde elli katalog numarası ile elli dört resimleme ile incelemeye alınan resimlemeler, aynı katalog numarası ile ilgili metnin hemen arka sayfasında yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise; Türkçe kitaplarındaki konuları oluşturan edebî metinlerin kaynakları ve ana malzemeleri saptanarak, açıklamalar getiril miştir. Görsel malzemeler, hazırlanırken ve kitap tasarımında yer alırken dikkat edilmesi gereken kural ve bilgilere dördüncü bölümde yer verilmiş; konu ve içerik ile plastik sorunlar detaylı olarak ele alınmıştır. Bu değerlendirmeler yapılırken, örnek resimlemelerle de bu kavram ve bilgilerin Türkçe ders kitaplarında ne derece yer aldıkları incelenmiştir. Beşinci bölümde, Değerlendirme ve öneriler yer almaktadır. İlk olarak resim-mekan bütünlüğünün işlevi üzerinde durulmuş, sonra ders kitaplarının hazırlanması ve incelenmesiyle ilgili esas ve usuller", 'Yasal ölçütler' başlığı altında değerlendirilmeye tabi tutulmuş ve öneriler geti rilmiştir. Son olarak ise, yabancı ders kitaplarındaki resimleme örnek leriyle, Türkçe ders kitaplarındaki resimlemeler kıyaslanmıştır. Sonuç bölümünde, ders kitaplarındaki görsel malzemelerin hazır lanmasında ve kitap sayfa tasarımında göz önüne alınması gereken hususlar belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The chapter of 'Introduction' regarding the study which was emphasized in the Turkish Lesson Books, Grade VI, information has been given including the purposes of Elementary Education and Turkish Grammar Lessons where the importance of the topic and its quality and the method of illustration of illustrated books has been described. In the following Chapter a 'Catalog' has been formed and various selected pictures transferred from the Turkish Lesson Books and the relation of why-results were studied. For such study a total of fifteen Turkish Lesson Books published by thirteen publishing houses were examined. This kind of investigation was carried out for Grade VI. However, illustrations numbered as Catalog Number Fifty and the 54 illustrations are placed at the back page of the related text with the identical catalog number. In the third Chapter the sources of Turkish literary texts which forms the topics in the Turkish Lesson Books and the main materials were determined and useful explanations were forth set. While visual materials were prepared and necessary rules and information were issued according to the design of the book, problems related with subject and content and plastic were considered in details in Chapter Four. When this kind of evaluation was carried out the degree of relation and their placement in Turkish Lesson Books and the concept and information of the sample illustrations were investigated. In Chapter 5, Evaluations and Recommendations are taken part. Initially, the function between pictures and residence were dwelled upon and after then topics such as 'Related Principles And Methods For The Preparation Of Lesson Books And Their Assessment' were evaluated under the title of finally, resembling the illustration samples within foreign lesson books, a comparison has been made with the illustrations in Turkish Lesson Books. At the Chapter of Conclusion, preparation of visual materials in Lesson Books and matters in relation with page-design which must be considered were studied.