Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki meslek dersleri öğretmenlerinin kendilerini geliştirme düzeyleri ve yöneticinin katkısı
Vocational instructors self improvement level and directors contribution to increase it in vocational and technical high schools
- Tez No: 185175
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZETMesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarındaki Meslek DersleriÖğretmenlerinin Kendilerini Geliştirme Düzeyleri ve YöneticininKatkısıBir toplum olarak ilerleyebilmek ve gelişmiş ülkelerdeki refah düzeyineerişebilmek için okullarda iyi bir eğitimin veriliyor olması gerektiği bilinen birgerçektir. Ancak okullarda iyi bir eğitimin verilebilmesi, yani öğrencilerin başarılıolabilmeleri için okuldaki öğretimin niteliğinin yükseltilmesi gereklidir. Okullardakibaşarı grafiği de nitelikli öğretmenler olmadan önemli düzeyde yükseltilemez. Başkabir ifadeyle, iyi öğrencilere sahip olunabilmesi için iyi öğretmenlere ihtiyaç vardır(Özyar, 2003; Seferoğlu, 2003, s.1).Mesleki gelişimin önem kazandığı günümüzde, öğretmenlerimizin meslekigelişim durumları ve mesleki gelişimlerine yöneticinin katkısı araştırılmıştır.Araştırma konusu hakkında geniş çaplı literatür taraması yapılmış ve dikkatedilecek husus belirlenmiştir. Öncelikle mesleki gelişim kavramı üzerinde durularak,bu kavramın tanımı yapılmış daha sonra öğretmenlerin kendilerini mesleki yöndengeliştirebileceği alanlar belirlenmiştir.Eğitim yöneticisinin görevleri araştırılmış ve öğretmenlerin meslekigelişimindeki rolleri saptanmıştır.Araştırma bir anket düzenlenerek öğretmenlere uygulanmış ve sonuçlarıyorumlanmıştır. Araştırma anketi hazırlanırken uzman kişilerin yardımı alınmıştır.Uygulanan anketlerin SPSS programında istatistikleri çıkartılmış ve beklentilereilişkin belli sonuçlar elde edilmiştir.Sonuçlar tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTVocational Instructors? Self Improvement Level and Directors?Contribution to Increase it in Vocational and Technical HighSchoolsIt?s obvious that decent education is a must for a nation to progress andachieve developed countries? welfare level. In order to perform decent education orto have successfull students, education quality should be increased. It?s not possibleto perform better education without qualified instructors. In other words, betterteachers are needed for better performing students. (Özyar, 2003; Seferoğlu, 2003,s.1).As vocational improvement is gaining importance more and more each day,`Vocational instructors? improvement level and directors? contribution to increase it?has been the subject of a study.In that study, a wide literature research has been done and important elementsare defined. The study is focused on technical impovement concept initially. Thedefinition of technical improvement is specified, and areas that teachers can improveare set.Job description of directors has been studied and their functions in vocationalimprovement of teachers are determined.The study includes an inquiry applied to teachers and its results areinterpreted. Inquiry has been prepared with the help of education experts. Inquirydatas are processed with the SPSS computer program pack, and statistics ofoutcomes are derived.Results are discussed and suggestions are provided.January, 2006 Akif H. ÖZMERCAN