İstanbul ilinde hastanelerin içinde ve dışında hava ile taşınan funguslar üzerine araştırmalar
Airborne fungi carried with air inside and outside the hospitals in istanbul
- Tez No: 185184
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNAY ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma Şubat 2005 ile Ocak 2006 arasında yapılmıştır. Çalışmada stanbul'dakialtı farklı hastanenin (Marmara Üniversitesi Hastanesi, Dr. Siyami Ersek Göğüs, Kalp veDamar Cerrahisi Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Haydarpaşa Numune Eğitimve Araştırma Hastanesi, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kartal Devlet Hastanesi,Çamlıca Medicana Hastanesi (Hayat Hastanesi)) 5 farklı bölümünün (MikrobiyolojiLaboratuarları, tuvaletleri, bekleme salonları, bahçeleri, kütüphaneleri) fungal florasınınbelirlenmesi amaçlanmıştır. Örnekler Rose Bengal Pepton Dekstroz Agarın belirtilenbölümlerde yerden 75-85 cm yükseklikte Petri kapağının 15-30 dakika açık bırakılarakhavayla temas ettirilmesiyle alınmıştır. Araştırmada toplam 900 fungus (mantar) mantarkolonisi izole edilerek incelenmiştir. 15 cinse ait 40 tür izole edilmiştir. Elde edilencinsler; Cladosporium, Penicillium, Alternaria, Aspergillus, Aureobasidium, Myceliasterilia, Scopulariopsis, Rhizopus, Ulocladium, Fusarium, Paecilomyces, Gliocladium,Trichoderma, Drechslera ve Acremonium' dur. Bunların içinde en fazla izole edilencinsler; Cladosporium, Penicillium, Alternaria, Aspergillus ve Aureobasidium olmuştur.Çalışmada en fazla izole edilen türler; Cladosporium cladosporioides, Alternariaalternata, Penicillium glabrum, Cladosporium herbarum, Penicillium brevicompactum,Aureobasidium pullulans ve Aspergillus niger olmuştur. Cladosporium en fazla Mayıs,Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül'de; Penicillium Ocak, Şubat, Ekim, Kasım veAralık'ta; Alternaria Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos' ta; Aspergillus Ocak veMart'ta; Aureobasidium Mayıs ve Haziran aylarında en yüksek miktarlarda izoleedilmişlerdir. Tüm aylar boyunca en yüksek fungus konsantrasyonu Mayıs ayında, en azise Ocak ayında elde edildi. En fazla fungus yaz mevsiminde izole edilirken en az ise kışmevsiminde izole edildi. Çalışma boyunca örnek alınan alanların sıcaklık ve nemdeğerleri ölçüldü ve fungus konsantrasyonun havanın sıcaklık ve neminin artmasına bağlıolarak arttığı görüldü. Çalışmada elde edilen funguslardan allerjen olanları belirtildi.Haziran, 2006 SKENDER KARALTI
Özet (Çeviri)
Conducted between February 2005 and January 2006, this study aims toidentify the fungal flora of five varied parts (Microbiology laboratories, toilets,waiting saloons, gardens, libraries) of six different hospitals (Marmara UniversityHospital, Dr. Siyami Ersek Cardiovascular Diseases, Training and ResearchHospital, Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital, GöztepeTraining and Research Hospital, Kartal State Hospital, Çamlıca MedicanaHospital (Hayat Hospital)). Samples were taken by leaving open the cover of thePetri dish which contain of Rose Bengal Peptone Dextrose Agar for 15-30minutes to enable air communication at a height of 75-85 centimeters at thementioned locations. A total of 900 fungus colonies were examined in theresearch and 40 species belonging to 15 genus were isolated. The obtained genusare; Cladosporium, Penicillium, Alternaria, Aspergillus, Aureobasidium, Myceliasterilia, Scopulariopsis, Rhizopus, Ulocladium, Fusarium, Paecilomyces,Gliocladium, Trichoderma, Drechslera and Acremonium. The most isolatedgenera among them have been Cladosporium, Penicillium, Alternaria,Aspergillus and Aureobasidium. The most frequently encountered species in thestudy are Cladosporium cladosporioides, Alternaria alternata, Penicilliumglabrum, Cladosporium herbarum, Penicillium brevicompactum, Aureobasidiumpullulans and Aspergillus niger. The highest isolation of Cladosporium wasobserved in May, June, July, August and September; of Penicillium in January,February, October, November and December; of Alternaria in May, June, Julyand August; of Aspergillus in January and March and of Aureobasidium in Mayand June. The highest fungus concentration has been obtained in May whereasthe lowest concentration was in January. The largest number of fungus wasisolated in summer and the lowest number of fungus isolation was performed inwinter. Heat and moisture measurements have also been made as samples weretaken and it was seen consantration of fungi increased depending on high of airtemperature and moisture. The allergens among the fungi acquired in course ofthis study have also been listed.June, 2006 SKENDER KARALTI