Investigation of coking condition of granular flows
Tanecikli akışlarda tıkanma koşulunun incelenmesi
  1. Tez No: 185185
  2. Yazar: ZAFER BAŞARANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER GÜL, Y.DOÇ.DR. HOJİN AHN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tanecikli yapıdaki maddelerin mekaniğine olan ilgi giderek artmaktadır. Ancak, tanecikli yapıdakimalzemelerin hem katı, hem de sıvı özellik gösteren karmaşık yapısı nedeniyle tanecikli akışlarıincelemede birçok sıkıntıyla karşılaşılmıştır. Özellikle, tanecikli akışlarda, tanecikler orifis gibi birdenbiredaralan bir kesitten yerçekiminin etkisiyle geçerken oluşan tıkanma olayı, daha önce kapsamlı olarakaraştırılmamıştır.Tanecikli akışın debisi, orifis gibi bir akış kısıtlayıcıdan geçerken düşükse akış tıkanmaz. Amadebi arttıkça, orifisten geçerken, akışın tıkanmaya başladığı görülmüştür. Akış tıkanacak olursa debi,yoğunluk ve gerilme gibi akış özellikleri önemli ölçüde değişim gösterir. Bu yüzden, tıkanma olayı ortayaçıktığında bu özelliklerin alacağı değerleri incelemek istenmiştir.Bu tezdeki amaç, orifis üzerine uygulanan normal gerilme ile orifisten geçerkenki debi arasındakiilişkiyi araştırmaktır. Diğer bir amaç ise belli orifis ölçüleri için oluşabilecek en yüksek kütlesel debiyibulmaktır. Bu araştırmada, ankastre bir çubuğa (cantilever beam) yapıştırılmış bir uzama teli (straingauge) kullanarak yapılan bir gerilmeölçer (stress gauge) geliştirilmiştir. Ankastre çubuk orifisi tutmakta,böylece çubukta oluşan genleme (strain) aracılığıyla orifis üzerindeki gerilme ölçülebilmektedir. Uzamatelinden gelen uyarılar Wheatstone köprüsü ve gerilim yükselticiden geçerek veri toplama (DAQ)sistemine aktarılır, böylece veriler bilgisayara iletilmiş olur. Bilgisayara aktarılan veriler MATLABaracılığıyla incelenmiştir.Akış tıkanmadığı zaman, orifis üzerindeki normal gerilmenin artışıyla orifisten geçerkenkikütlesel debinin arttığı gözlenmiştir. Akış tıkandığı anda kütlesel debinin en yüksek değerine ulaştığı,sonra düşmeye başladığı ve normal gerilmenin daha fazla artmasıyla debinin asimptotik bir değereyaklaştığı gözlenmiştir. Çeşitli orifis ölçüleri için geçerli olan asimptotik kütlesel debiler literatürdebulunan sonuçlarla uyum içindedir.Haziran 2006 Zafer BAŞARANOĞLU
Özet (Çeviri)
Mechanics of granular materials has received increasing attention. However, many difficultieshave been encountered in investigation on granular flow due to the complex nature of the granular flowwhich has both solid-like and fluid-like properties. Especially, choking phenomenon of granular flows,which occurs when granules under gravity pass through a narrowed cross-sectional area such as anorifice, has never been investigated extensively.When the flow rate of granular flow through a flow restrictor such as an orifice is low, flow is notchoked. But it is observed that flow becomes choked as the flow rate through the orifice increases. Oncethe flow becomes choked, flow characteristics such as mass flow rate, density and stress are considerablydifferent. Accordingly, it is desired to examine these characteristics as choking takes place.The aim of this thesis is to investigate the relationship between normal stresses exerted on theorifice and mass flow rates through the orifice. Another aim is to determine the maximum mass flow ratefor a certain orifice size. In this research, a normal stress gauge has been developed using a strain gaugeattached to a cantilever beam. The cantilever beam supports the orifice, and thus normal stresses on theorifice can be measured by strains developed in the beam. Signal from the strain gauge went through aWheatstone bridge and a voltage amplifier and then was delivered to a computer through the dataacquisition system (DAQ). Data delivered to the computer was analyzed by MATLAB.It has been observed that, when flow is not choked, the mass flow rate through the orificeincreases as the normal stress on the orifice increases. Once the flow becomes choked, the mass flow ratestarts decreasing after it reaches a maximum value and then approaches to an asymptotic value for furtherincrease of the normal stress. The asymptotic mass flow rates for various orifice sizes are in agreementwith results available in the literature.June 2006 Zafer BAŞARANOĞLU