Market basis reporting MIS designing and implementing in a multinational company
Uluslararası bir sirkette pazar bazlı raporlama yonetim bilgi sistemleri tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 185189
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DOĞRUEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZETULUSLARARASI BIR ŞİRKETTE PAZAR BAZLI RAPORLAMAYÖNETİM BİLGİ SİSTEMLERİ TASARIMI VE UYGULAMASIGünümüzün rekabetçi ortamında başarılı sistem uygulamaları şirketlere ve organizasyonlaraönemli bir ölçüde rekabet avantajı sağlar. Sistemler hızlı ve güvenilir bilgi yaratmanın yanındayüksek seviyede müşteri memnuniyeti sağlar ve yeni firsatlar yaratabilirler. Bu yüzdendir ki,özellikle doksanlı yılların başından itibaren bütün organizasyonlar, şirketler yeni teknoloji ve sistemuygulamalarına inanılmaz miktarlarda para ve kaynak ayırmaktadırlar. Maalesef, organizasyonlarınbir çoğu bu yeni uygulama, sistem yerleştirme projelerinde başarısız olmaktadırlar. Araştırmalargösteriyor ki, bu başarısız uygulamaların ortak sebebi sistem yerleştirmelerinde değişim ve değişimyönetimi çalişmalarının göz ardı edilmesidir. Çünkü yeni bir sistem uygulaması beraberindesüreçlerde değişimi getirmekte ve insan faktörünü içine katmaktadır. İnsan doğasi gereği değişimekarşı koyar bu da arzulanan değişim çalışmalarını, yeni sistem uygulamarını kötü yöndeetkilemektedir. Dolayısıyla, değişim yönetimi yeni sistem uygulama calışmalarının bir parcası olarakdüşünülmelidir.Bütün çalışma boyunca amaç, bilgi işlem sistemleri projeleri ile değişim yönetimi arasındakiilişkiyi açıklamak ve buna bağlı olarak sistem yerleştirme projelerinin değişim yönetimiprojelerindeki rolü hakkında da bilgi vermektir.Bu çalışmada uluslararası bir şirketteki gerçek uygulama tecrübeleri paylaşılarak, sistemuygulamarı ve değişim yönetimi arasındaki ilişki daha detaylı açıklanmaya çalışıldı. Ayrıca,literatürdeki yorumlar ve şirket içindeki görüşmeler çalışmanın tamamlanmasında yardımcı olmuştur.Haziran, 2006 Taner Mehmet TahtacıI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMARKET BASIS REPORTING MIS DESIGNING ANDIMPLEMENTING IN A MULTINATIONAL COMPANYSuccessful information technology implementations provide significant advantage to theorganizations in today?s competitive environment. The systems not only generate fast, reliableinformation but also provide high level customer service, create new opportunities. That is whystarting from early 90s, the corporations have been spending significant amount of money, resourcefor new system implementations and technologies. Unfortunately, most of the organizations arestruggling to properly implement the new systems for a common reasonâ¦.underestimating the powerof ?change or change management?. New system implementation brings change in the currentprocesses and this will result human being involvement and most commonly will end a resistance tochange. So, change and change management should be considered as part of the technologyespecially management information system implementation projects.Throughout this work, the objective is to investigate the relationship between information systemimplementation projects and change management and also give further insight to the role ofmanagement information system implementations in regular change management project.Referring to real management information system implementation experiences in a multinationalcompany, the linkage between system implementations and change management is described. Theresults, outcome of the case study have been summarized.Last but not the least, comments from the literature, interviews have been presented and the casestudy results have been shared as a reference for any size of the organization who wants to gothrough such an implementation.June, 2006 Taner Mehmet TahtacıI