Örme kumaşlarda boncuklanma nedenlerinin incelenmesi
The analysis of the reasons of pilling in knitted fabrics
- Tez No: 185188
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜGE YÜKSELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Boncuklanma problemi, tekstilde hem üreticiyi hem de tüketiciyi rahatsızeden ve kumaş kalitesini olumsuz etkileyen en önemli problemlerden biridir.Boncuklanmayı etkileyen faktörlerle birlikte kullanılan test cihaz ve yöntemleri dekumaşların boncuklanma performanslarının değerlendirilmesi açısından oldukçaönemlidir.Çalışmanın birinci kısmında sektörde kullanımı oldukça yaygın olan çeşitliyapılarda örme kumaşlar (özellikle farklı lif ve iplik çeşitleri dikkate alınarak)temini sağlanmıştır. Bu örme kumaşları oluşturan ipliklerinin büküm, mukavemet,tüylülük, sürtünme gibi temel özellikleri laboratuar test cihazlarıyla tespit edilmiştir.Daha sonra örme kumaşların Martindale Boncuklanma Test cihazıyla boncuklanmadavranışları incelenmiştir. Lif karışım oranı, iplik bükümü, iplik tipi, kumaşkonstrüksiyonu, elastomerik elyaf ve bitim işlemleri incelenmiştir.Çalışmanın ikinci kısmında on farklı örme kumaştan t-shirt dikilerek giyimdenemeleri yapılmış ve test cihazından elde edilen sonuçlar ile giyim denemelerikarşılaştırılmıştır.Çalışmanın sonunda, örme kumaşlarda boncuklanmaya etki eden faktörlerincelenip en uygun örme kumaş yapıları tavsiye edilmiştir.Temmuz, 2006 Burcu KAHRAMAN
Özet (Çeviri)
Pilling problem is one of the major problems which affects the quality of thefabric in a negative way and which disturbs both the consumer and the producer. Inaddition to the factors affecting pilling, test equipments and methods used are quiteimportant from the angle of the analysis of the performance of pilling of fabrics.In the first part of the study, knitted fabric forms (various forms of fibres andthreads are concerned) which are commonly used in the sector have been obtained.The main properties of yarns, which produced the knitted fabrics, such as twist,tenacity, hairiness and friction have been determined with the help of laboratory testequipments. Later, the pilling behaviours of the knitted fabrics were analysed withthe Martindale Pilling Test equipment. Fibre blend proportion, yarn twist, yarn type,fabric construction, elastomeric fibres and finished processes were analysed.In the second part of the study, ten T-shirts were produced using ten differenttypes of knitted fabrics and dressing trials were carried out and the results wereobtained from the test equipment and later the dressing trials were compared.The factors affecting pilling in knitted fabrics were analysed and the mostappropriate types of knitted fabric types were suggested.July, 2006 Burcu KAHRAMAN