TIG yöntemiyle kaynak edilen alüminyum ve alaşımlarının mikroyapı ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of microstructure and mechanical properties of TIG welded aluminum alloys
  1. Tez No: 185190
  2. Yazar: HÜSEYİN AKÇA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Günümüzde uçak endüstrisinde dövme alüminyum alaşımları içerisinde kaynakkabiliyeti bakımından farklılık arz eden 2024 (AlCu), 6061 (AlMgSi) ve 7075 (AlZnMg)alüminyum alaşımları sıkça kullanılmaktadır.Bu alüminyum alaşımları TIG kaynak yöntemi ve küt alın formunda farklı kaynakparametreleriyle birleştirilmiş ve çökelme sertleştirilmesi uygulanmıştır. Çökelme sertleşmesiyada ayrışma sertleşmesinin amacı ısıl işlenebilir alüminyum alaşımlarının sertliğini vedayanımını arttırmaktır .Bu duruma çözeltiye alma ısıl işlemi, su verme, doğal veya yapayyaşlandırma işlemleriyle ulaşılabilir.Farklı kimyasal kompozisyona sahip, değişik kaynak paremetreleriyle birleştirilen veısıl işlem uygulanan alüminyum malzemelerin, birleştirme bölgelerinde meydana gelenmikroyapısal değişiklikler Taramalı Elektron Mikroskopuyla (SEM) incelenmiştir.Mekanik özelliklerin belirlenmesinde mikro serlik ölçümleri alınmıştır. Kaynaklı vekaynaksız bölgelerden alınan numunelere çekme testleri uygulanmıştır. Mekanik testlerdenelde edilen değerler ve mikrograflardan elde edilen mikroyapı değişimleri analiz edilmiştir.Haziran 2006 Hüseyin AKÇA
Özet (Çeviri)
The aluminum alloys that are different from the other wrought aluminum alloys withrespect to their weldability, namely 2024(AlCu), 6061(AlMgSi) and 7075(AlZnMg), are oftenused in aerospace industry today.These alloys are combined with different welding parameters in butt form andthrough TIG Welding method and applied ageing hardening. The aim of the Precipitationhardening is, increasing the hardness and strength of heat treatable Al alloys. This condition isachieved through a sequence of solution heat treatment,quenching and natural / artificialageing.The micro-structural changes occuring at the joint areas of the aluminum Materials ofdifferent chemical compositions combined through different Welding parameters wereexamined with Scanning Electron Microscope (SEM). To identify the mechanical properties,micro-hardness measurements were made. Tension tests were applied on the specimensobtained from the welded regions. The values obtained from the mechanical tests and themicro-structural changes obtained from micrographs were analyzed.June 2006 Hüseyin AKÇA