Dokuma kumaş ve cam elyaf takviyeli matris yapıdaki dokuma olmayan kumaş (nonwoven) esaslı kompozit kumaşların fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physical properties of woven fabric and glass web reinforced nonwoven composite fabrics with matrix structure
  1. Tez No: 185204
  2. Yazar: MUSTAFA SABRİ ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AKALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
ÖZETDOKUMA KUMAŞ VE CAM ELYAF TAKVİYELİ MATRİS YAPIDAKİ DOKUMAOLMAYAN KUMAŞ (NONWOVEN) ESASLI KOMPOZİT KUMAŞLARIN FİZİKSELÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİBu çalışmada tülbent esaslı kumaş endüstrisinde kullanılan makinelerle camelyafı esaslı ve dokuma kumaş takviyeli kompozit kumaş üretimi gerçekleştirilmiştir.Çeşitli testler uygulanarak kumaşların fiziksel özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Üretilen kumaşlara kopma mukavemeti, hava geçirgenliği, patlatma mukavemeti, ısıgeçirgenliği, ses yutum katsayısı, kalınlık testi, sertlik testleri uygulanmıştır. Tezdetemel olarak doğrudan polyester ve iki bileşenli liflerden tülbent esaslı kumaşlarüretilmiştir. İki bileşenli lifler %10-%70 oranlarında tülbent yapının içerisinde yeralmıştır. Üretilen bu kumaşlara dokuma kumaşlar ve cam elyaflı tülbent ilaveedilmiştir. Üretimin son aşamasında iki bileşenli lifler eritilerek yapı içerisindekimateryaller kompozit yapı haline getirilmiştir.Birinci bölümde; giriş ve amaç kısımları yer almıştır.İkinci aşamada; tülbent esaslı kumaş endüstrisinin tanımı ve sınıflandırılmasıyapılmıştır. Bu endüstride kullanılan lifler anlatılmıştır. Sonraki aşamada dünyadakipazar durumu anlatılmıştır.Üçüncü aşamada tülbent esaslı kumaş endüstrisindeki üretim teknolojileridetaylı bir şekilde anlatılmıştır.Son aşama olan dördüncü aşamada kompozit kumaşların nasıl üretildiğianlatılmıştır ve bu kumaşların test sonuçları tablolar ve grafikler desteğindeverilmiştir.3 farklı kompozit kumaş üretimi yapılmıştır. Birincisi polipropilen dokumakumaş takviyeli tülbent esaslı kumaştır. İkincisi, cam leno dokuma kumaş takviyelitülbent esaslı kumaştır. Üçüncüsü ise, polipropilen dokuma ve cam tülbent takviyelitülbent esaslı kumaştır. Bu kumaşlara 7 farklı fiziksel test uygulanmıştır. Bu testlerdekumaşların aldığı sonuçlar önce tablolar halinde sonra grafik halinde gösterilmiştirve sonuçlar yorumlanmıştır.Ekim 2006 Mustafa Sabri ÖzenI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT?INVESTIGATION OF PHYSICAL PROPERTIES OF WOVEN FABRIC ANDGLASS WEB REINFORCED NONWOVEN COMPOSITE FABRICS WİTH MATRİXSTRUCTURE?In this study, polypropylene woven fabric and glass web reinforced compositefabric were produced by using nonwoven production technologies. Many physicaltests were applied to composite fabrics. As a result, physical properties of compositefabrics were found. Breaking strength, air permeability, bursting strength, heatconductivity, sound absorption, thickness and hardness of the composite fabricswere tested.Fundamentaly, nonwoven fabrics were produced directly by using polyesterstaple fibers and bicomponent staple fibres. Polypropylene and leno woven fabricsand glass web were added to nonwoven fabrics by using needle machine. At thelast, bicomponents fibres were melted and composite fabric were produced.At the first chapter, introduction and aim of the study were given.At the second chapter, classification of the nonwoven fabrics and definition ofnonwoven fabrics were given. Fibres used in the nonwoven industry were explained.Later, nonwoven market situation were shown.At the third chapter, production technologies in the nonwoven industry wereexplained in detail.At the last chapter, production of the nonwoven fabrics were described. Testresults of the composite fabrics were given as a tables and graphics and resultswere discussed.Three different composite fabrics were produced. First, polypropylene wovenfabric reinforced nonwoven composite fabric; Second, glass leno woven fabricreinforced nonwoven composite fabric; Third, either polypropylen woven fabric orglass web reinforced nonwoven composite fabric.Seven different test were applied to the composite fabrics. Test results wereshown in tables and graphicsEkim 2006 Mustafa Sabri ÖzenI