Web tabanlı etkileşimli, animasyon ve simülasyon içerikli elektronik dersi tasarımı
Web based interactive electronic course design included animations and simulations
  1. Tez No: 185203
  2. Yazar: UMUT BURAK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİYE KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde internet kullanımı dünyada ve ülkemizde hızla artmaktadır. Bunaparalel olarak ta, bu teknolojinin eğitim alanında kullanımı yaygınlaşması ile, internetüzerinden yayınlanabilecek web tabanlı derslerin tasarlanmasına da ihtiyaç duyulmayabaşlanmıştır. Web tabanlı eğitim modelleri, zamanla gelişen ve hala gelişmekte olan birdir. Bu gelişim sürecinde, bu tezde web tabanlı ve geniş uygulama içerikli bir elektronikdersi için eğitim modeli tasarlanması amaçlanmış ve gerçekleştirilmiştir.Elektronik dersi tasarımına başlamadan önce, uygulanmış projeler, halauygulanmakta olan ve farklı eğitim seviyeleri için tasarlanan ders içerikli web siteleriincelenmiştir. Yüksek öğretim için tasarlanmış eğitim sitelerinin yapıları ve kullanılanyazılımlar değerlendirilmiştir. Özellikle lgili eğitim siteleri içerik oluşturma, menüoluşturma ve animasyonların tasarım biçimleri açısından incelenmiştir. Bu literatürtaraması sonucunda tasarlanacak olan web tabanlı elektronik dersi ile ilgili bir önçalışma hazırlanmıştır.Tasarıma başlamadan önce kullanılacak yazılımın Macromedia olmasına kararverilmiştir. çerik Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik-Bilgisayarbölümlerinde okutulmakta olan ELC 211, ELC 212 ve ELC 317 kodlu Elektronik I, II, IIIderslerinin bugüne kadar oluşturulmuş laboratuar uygulama konularından hazırlanmışve planlı bir şekilde ders tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarımda eğitsel açıdan, hedefkitlenin elektronik dersini öğrenirken geçmiş yıllarda klasik le deney yaparkenkarşılaştıkları, hem bilgi birikimi hem de donanım içerikli sorunları ve bu konularıkavramadaki zorlukları giderebilmeleri için ön hazırlık yapabilmelerine çok önemverilmiştir. Bunun yanında dikkat edilen bir başka nokta da web tabanlı dersin nasılfaydalı olabileceği konusudur. Bütün tasarımlar bu çerçevede düşünülerek; yaratılmıştır.Web tabanlı olarak tasarlanan elektronik dersi eğitim modelinin öğrencilere önhazırlık yapma konusunda oldukça faydalı olabileceği ve bu alandaki yeni projelere ışıktutabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, in all over the world the use of internet is increasing rapidly. Developmentof the internet technology causes prevalent use of internet as an educational source. Asa result of this to design web based education sites became a necessity. Web basededucation models have been developing and are still developing today. With particularemphasize on the development of internet education this project aims and materializesthe design of a web based interactive electronic course.Before the materialization of the project some applied projects and some projectsthat are still online were studied carefully. The web sites for every educational level anddesigned with academic approaches and the interactive web designing programs wereevaluated. Nearby web based electronic course sites were evaluated to have an ideaabout creating menus, animations, simulations and course contents. Finally by the helpof these inspections pre studies of the project were prepared.For designing the interactive web site design program Macromedia was selected.Course content included Electronic I, II, III courses studied in Marmara UniversityTechnical Education Faculty Electronic-Computer department was prepared and webbased electronic course was designed. During designing all applications were createdcarefully. While designing, the taught that is about how this project could be useful forthe students who are target of this project is to get over the lack of the base electronicknowledge making pre study with this education material.Web based interactive electronic course was deigned for being useful for thestudents and for being an example of a web based electronic course design.