Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü ve Haydarpaşa Kampüsü'nün karşılaştırmalı polinizasyon olayları ve allerjik polenlerinin saptanması
The determination of allergenic pollens and reciprocally the cases of pollination of the Campuses Göztepe and Haydarpaşa of Marmara University
- Tez No: 185209
- Danışmanlar: PROF. ENGİN ÖZHATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoloji, Allergy and Immunology, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZETMARMARA ÜNİVERSİTESİ GÖZTEPE KAMPÜSÜ veHAYDARPAŞA KAMPÜSÜ'nün KARŞILAŞTIRILMALIPOLİNİZASYON OLAYLARI ve ALERJİK POLENLERİNİNSAPTANMASIPolen taneleri; üst ve alt solunum yollarında alerjik hastalıkların oluşmasına nedenolan en önemli alerjenlerden biridir. Bu hastalıklar özellikle bitkilerin çiçeklenmedönemlerinde ortaya çıkar. Polenlerin tipinin ve sayısının belirlenmesi alerjikhastalıklarla mücadele eden insanlar için oldukça yararlıdır. Bu sebeple bir çok ülkedepolen haritaları hazırlanmıştır.Bu çalışmanın amacı: Atmosferde bulunan polen tiplerini belirlemek, onların gerçekkonsantrasyonlarını hesaplamak ve Marmara Üniversitesi'nin her iki kampüsü için debirer polen takvimi hazırlamaktı. Bu amaçla, dört farklı bölgeye yerleştirilen ( ikisiGöztepe'de, diğer ikisi de Haydarpaşa'da olmak üzere) Durham aletindeki polenpreparatları haftalık olarak analiz edilmiştir. Çalışmalar Haziran 2005 ten Mayıs 2006 yakadar gravimetrik metod kullanılarak yürütülmüştür.Bu çalışmada, 11561 polen tanesi sayılmıştır. Bunlardan 3174 tanesi bir yıl süreyleHaydarpaşa Kampüsü'nden toplanan preparatlarda tespit edilmiştir. Sonuçlar 3174 polentanesinden 1026 sının (%32,33) odunsu bitkilere, 2092 tanesinin (%65,91) otsu bitkilereait olduğunu göstermiştir. 56 (%1,76) tanesi ise tanımlanamamıştır. Poaceae (Yabaniotlar) familyası toplam 1116 polen tanesiyle en yüksek frekansı göstermiştir, Pinustürleri de onu takip etmiştir.Diğer yandan; aynı periyod içerisinde Göztepe Kampüsü'nde 8387 polen tanesisayılmıştır. Toplam polenlerin 4536 tanesi (%54,08) odunsu bitkilere, 3666 tanesi(%43,71) otsu bitkilere ait olduğu tespit edilmiştir. 185 tanesi (%2,21) isetanımlanamamıştır. Poaceae familyası (yabani otlar) 1388 polen tanesiyle en yüksekfrekansı göstermiştir. Pinus türleri de bunu takip etmiştir.IBununla birlikte; bu çalışmada polen türlerinin mevsimsel yayılma periyotları vebunların meteorolojik faktörlerle olan ilişkisi incelenmiştir. Polen konsantrasyonunsıcaklıkla pozitif bir korelasyon, yağmur ve nemle ise negatif bir korelasyon gösterdiğibulunmuştur.Çalışma süresince ortalama sıcaklığın en yüksek olduğu ay 25,2 ºC ile Ağustos 2005,en yüksek nem oranı % 79,5 ile Ocak 2006, ortalama rüzgar hızının en yüksek olduğu ay3,0 m/sec ile Ocak 2006 ve yağışın en fazla olduğu ay ise 144,7 mm ile Kasım 2005'dir.Çalışma bölgesinde, Pinus, Platanus, Quercus, Ailanthus, Juglans türleri ileCupressaceae, Poaceae, Plantaginaceae, Urticaceae, Oleaceae, Chenopodiaceae,Asteraceae ve Rosaceae familyaları çok sayıda polen yaymışlardır. Çalışma süresincepolenler en yüksek seviyeye Mayıs ayında ulaşmışlardır.Kasım, 2006 Nurcan ŞARKII
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE DETERMINATION OF ALLERGENIC POLLENS andRECIPROCALLY THE CASES OF POLLINATION OF THECAMPUSES GÖZTEPE and HAYDARPAŞA OF MARMARAUNIVERSITY.Pollen grains are one of the most important allergens which cause allergic diseasesupper and lower respiratory systems. These diseases appear mainly during the floweringperiods of plants. Determinations of type and falls of pollen grains are helpful forpatients suffering from allergic diseases. For this reason, annual pollen calendars havebeen prepared in many countries.The aims of the study were: to determine the pollen types in the atmosphere, tocalculate their actual concentrations, and to establish the pollen calendars for bothcampuses of Marmara University. For this purpose, pollen slides of Durham apparatus,which was located in four different locations (two of them was located in Göztepe, theother two in Haydarpaşa), were examined on a weekly basis. Investigations wereundertaken from June 2005 to May 2006 using gravimetric method.In this study, 11561 pollen grains were counted. 3174 of those were determined onthe slides in the air of the Campus of Haydarpaşa during one year period. Results showthat 1026 of 3174 pollen grains (32,33 %) belong to arboreal, 2092 (65,91 %) belongto non-arboreal taxa. 56 (1,76 %) pollen grains were undetermined. A total of 1116pollen types were identified of which Poaceae (grasses) pollen showed maximumfrequency, followed by Pinus spp..On the other hand, 8387 pollen grains were counted in the Campus of Göztepeduring the same period. 4536 (54,08 %) of total polen grains belong to arboreal, 3666(43,71 %) belong to non-arboreal and 185 (2,21 %) of those were undetermined. A totalof 1388 pollen types were identified of which Poaceae (grasses) pollen showedmaximum frequency, followed by Pinus spp..Moreover, the seasonal emission periodicities of the pollen types and theirrelationship to meteorological conditions were investigated in this study. It was foundthat the pollen concentration is positively correlated with temperature and negativelycorrelated with rainfall and humidity.During the study period; the hottest month was August 2005 with 25,2 ºC, thehighest humidity range was 79,5 % in January 2006, the highest average wind speedwas 3,0 m/sec in January 2006 and the most rainy month was November 2005 with144,7 mm.In the region investigated, Pinus spp., Platanus spp., Quercus spp., Ailanthus spp.,Juglans spp. and Cupressaceae, Poaceae, Plantaginaceae, Urticaceae, Oleaceae,Chenopodiaceae, Asteraceae and Rosaceae families released the greatest amounts ofpollens. During the study period, the pollen fall reached its highest level in May.November, 2006 Nurcan ŞARK