An extensible modeling approach and implementation for rapid application development
Çevik uygulama geliştirme için genişletilebilir bir modelleme yaklaşımı
- Tez No: 185210
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİF EYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZETÇEVİK UYGULAMA GELİŞTİRME İÇİN GENİŞLETİLEBİLİR BİRMODELLEME YAKLAŞIMIDaha önce üretilmiş yazılım kaynaklarının tekrar tekrar kullanılması yazılım yenidenkullanabilirliği olarak adlandırılır. Yeniden kullanabilir yazılım kaynakları içerisinde, yazılımgereksinimleri, tasarımlar, kaynak kodları, çalışabilir program parçaları ve yazılımdokümanları olabilir. Tekrar kullanılabilir yazılım geliştirme ise tüm bu kaynakların en verimlişekilde kullanılmasını amaçlayan bir yöntemdir.Hızlı uygulama geliştirme ise, geliştirilen yazılımın değişken yazılım gereksinimlerineuyarlanmasına olanak sağlayan ve yazılım geliştirme sürecini kısaltan bir yöntembilimdir.Değişen yazılım gereksinimlerine uyum sağlamak için çevik uygulama geliştirme yöntemleri,Bilgisayar Destekli Yazılım Mühendisliği araçlarından faydalanır.Bu çalışma çok seviyeli modelleme isimli yeni bir yöntemi ortaya koyar. XMDL (GenişletilebilirModelleme) yaklaşımı, çok seviyeli modelleme yönteminin uygulandığı bir bilgisayar destekliyazılım mühendisliği aracı olarak ortaya çıkar.Çok seviyeli modelleme kavramı artan ve seviyelendirilmiş modelleme yaklaşımından ortayaçıkar. Her modelleme seviyesinde, uygulama modelinin farklı detayları oluşturularak,geliştirilecek uygulamanın temelleri atılır. Yazılım geliştirme süreci ilerledikçe yazılımmodelinin detay seviyesi artarak büyür.Kasım, 2006 Hakan Dilek
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAN EXTENSIBLE MODELING APPROACH ANDIMPLEMENTATION FOR RAPID APPLICATION DEVELOPMENTSoftware reuse is an idea that employs previously developed software resources in morethan one system repetitively. Those reusable software resources should be requirements,designs, source codes, code segments, binary programs functions, and documentation.Reusable software development is the process that maximizes the overall value of theseresources.Rapid application development (RAD) is a software development methodology that aimsadaptation of the developing software to the changing requirements, and saving thedevelopment time. RAD uses Computed Aided Software Engineering (CASE) tools to ensureadaptation to the changing requirements in software development.This study proposes a methodology named multi-level modeling for solving the problemdefined above. XMDL (Extensible Modeling) approach is the application of multi-levelmodeling concept coming out as a CASE tool.The term multi-level modeling comes from iterative and leveled modeling approach. At eachmodeling level, different details of application model is constituted depending on the presentinformation about the developed application. As software development cycles move ahead,levels of detail in software model grow incrementally.November, 2006 Hakan Dilek