Bazı pirimidin bileşiklerinin pb(ıı) ve cd(ıı) metal iyonları ile kompleksleşmelerine ait parametrelerin incelenmesi
Investigation of thermodynamic parameters for metal complexations of some prymidine compounds
  1. Tez No: 185211
  2. Yazar: SEDA LOKUM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZETBu çalışmada 5-benzoil-1-(metilfenimetilenamino)-4-fenil-1H-pirimidin-2-on(L1) (L2)ve 5-benzoil-1-(metilfenimetilenamino)-4-fenil-1H-pirimidin-2-tiyonbileşiklerinin asitlik sabitleri ve bu bileşiklerin Pb(II) ve Cd(II) metal iyonları ile 1:1stokiyometrik oranda oluşturduğu kompleksleşmelere ait kararlılık sabitleripotansiyometrik titrasyon yöntemi ile tayin edilmiştir. Potansiyometrik titrasyonlar üçfarklı sıcaklıkta (298 K, 303 K, 310 K) ve I = 0,1 M iyonik şiddet ortamındagerçekleştirilmiştir. İyonik şiddet ayarlamaları LiCl ile yapılmış olup çalışmalar hacimce1:20 metanol/su çözücü karışımı ortamında gerçekleştirilmiştir. Potansiyometrik titrasyonsonuçları TITFIT adı verilen paket program ile değerlendirilmiştir.Söz konusu ligandların Pb(II) ve Cd(II) metal iyonlarıyla oluşturduğu başlıcakompleks türünün her bir ligand için (L1)M+2 ve (L2)M+2 şeklinde olduğu belirlenmiştir.Ligandların protonlanmış hallerine ait dissosiasyon reaksiyonlarının kendiliğindenolmadığı, endotermik olduğu ve proton dissosiasyonunun düzensizliği (entropideğişimini) arttırdığı bulunmuştur. Kompleks oluşum reaksiyonlarının ise kendiliğindenolduğu, ekzotermik olduğu ve kompleks oluşumunun düzensizliği (entropi değişimini)azalttığı bulunmuştur.pKa sabitlerinin sıcaklık arttıkça azaldığı bulunmuştur. Bu durum söz konusubileşiklerin asitliğinin sıcaklık arttıkça arttığını, diğer bir ifade ile yüksek sıcaklığınproton dissosiasyonunu kolaylaştığını göstermiştir.AĞUSTOS 2006 Seda LOKUM
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, the acid dissociation constants of 5-Benzoyl-1-1(methylphenylmethyleneamino)-4-phenyl-1H-pyrimidine-2-one (L ) and 5-Benzoyl-1-(L2)(methylphenylmethyleneamino)-4-phenyl-1H-pyrimidine-2-thione and theircomplex stability constants of 1:1 complexes with Pb(II) and Cd(II) metal ions have beendetermined by using potentiometric titration method, at an ionic strength, I = 0,10 M(LiCl) and in a methanol-water (1:20 v/v ) mixture. The potentiometric titrations werecarried out at three different temperatures, 298 K, 303 K and 310 K. The potentiometricresults were evaluated by using TITFIT software program.The major species found in all metal-ligand complexation systems were (L1)M+2and (L2)M+2 with both ligands. The dissociation processes of the protonated from of theligands have been found to be nonspontoneous, endothermic and entropicallyunfavorable. However, the formation constants of the complexes formed have ben foundto be spontoneous, exothermic and entropically favorable.The pKa values of the both free compounds were found to decrease withincreasing temperature indicating that the acidity of the compounds increases withincreasing temperature, i.e., a high temperature favors the dissociation or protonationprocesses.AUGUST 2006 Seda LOKUM