Matlab gereçleri ile görüntü işleme uygulamaları
Image processing applications with matlab tools
- Tez No: 185221
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Kontrol Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZETMATLAB GEREÇLERİ İLE GÖRÜNTÜ İŞLEMEUYGULAMALARIMATLAB hazır fonksiyonlar ve programlama yoluyla birçok alandaki yoğunmatematiksel algoritma ve işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan bir matematikselçözüm platformudur.Bu çalışmada, MATLAB geliştirme ortamının sağladığı özellikler kullanılarakgörüntü işlemeye yönelik uygulama arayüzleri gerçekleştirilmiştir. Arayüzler MATLABgörsel arayüz tasarlama aracı olan ?GUIDE? özellikleri ile oluşturulmuştur. Oldukçayüksek sayıda uygulama alanı bulunan görüntü işleme konuları içerisinde doku analiziönemli bir yer tutar. Geliştirilen bir uygulamada bu işlem öncesi gerekli temelfonksiyonların oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaçla oluşturulan arayüz uygulamadoğrultusunda MATLAB gereçlerini birleştirmekte ve hazır sonuçlar üretmektedir.Böylelikle doku analizi üzerine yapılacak çalışmalar için temel bir uygulama alt yapısısağlanmaktadır. Ayrıca tasarlanan arayüzler ile doku sınıflandırma ve doku tanımaüzerine deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir.Oluşturulan arayüzler ayrıca eğitim materyali olarak kullanılabilecek şekildetasarlanmıştır.Ocak, 2006 Önder DemirV
Özet (Çeviri)
Matlab is a mathematical platform that provide solutions for complexmathematical algorithms and calculations with its programming commands andfunctions.In this study, three application interfaces have been implemented for the imageprocessing using by MATLAB development tool. The interfaces is designed by the helpof MATLAB?s visual design tool ?GUIDE?. Image processing has wide range ofapplication area such as texture analysis. In this study, An texture classification andtexture recognition tools are designed. Designed tools have pre-processing functions fortexture analysis. Moreover, interfaces can be used as educational materials.The designed interfaces provide an application base for the texture analysis.Texture classification and recognition experiments is realized by these interfaces.Results of experiments discussed in thesis.