Sertleştirilmiş kalıp çeliklerinin yüksek hızda ilenmesine uygun kesme parametrelerinin seçimi
Optimal machining parameters selection şn high speed machining of hardened mould steels
  1. Tez No: 185220
  2. Yazar: AZİZ BARAN
  3. Danışmanlar: DR. AYHAN ETYEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde takım ve takım tezgâhlarındaki gelişmelere paralel olarak, sertmalzemelerin yüksek hızda islenmesi teknolojisi de hızla gelişmekte, kalıpçılık veseri imalat endüstrisinde; düşük çalışma maliyeti, kısa süreli imalat ve minimumyüzey pürüzlülük değerlerinin yanı sıra ölçü tamlığının elde edilmesihedeflenmektedir.Bu çalışmada yüksek hızda isleme teknolojisi kullanılarak, 51HRC sertlikdeğerinde sertleştirilmiş DIN 1.2344 sıcak iş çeliği, 6mm çaplı küresel uçlu parmakfreze ile farklı işleme parametreleri kullanılarak işlenmiş ve işleme sonucunda eldeedilen yüzey kaliteleri incelenmiştir. Eksenel ve yanal ilerleme değerleri, diş başınailerleme değeri ve talaş derinliği 0.05 ile 0.1 mm aralığında, kesme hızı 32,04 m/minile 263.89 m/min aralığında değiştirilmiştir. Bu işlemeler yarıçapı 21 mm ve merkezaçısı 150º olan küresel formlu bir malzeme üzerinde yapılmıştır. Deney kesimlerindeişleme yönleri de eş yönlü, zıt yönlü ve çift yönlü olarak farklı şekillerde işlemiştir.şlenen malzeme üzerinde 15º, 45º, 75º, 90º, 105º, 135º ve 165º merkez açılıdoğrultularda yüzey pürüzlülükleri incelenmiş ve bir tablo halinde teze eklenmiştir.Bu çalışmalar sonucunda en uygun işleme koşulları ve parametreleri tespitedilerek öneriler kısmında belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, hard materials can be machined in high speeds parallel to the developments ofcutting tools and machine tool technologies. The main aim of mold and part productionindustries is; less time, less cost, high accuracy as well as minimum surface roughness.In this research, the surface quality is examined, which was produced by 6 mm ball nosecutting tool and pre hardened hot work steel (51 HRC) from DIN 1.2344 with differentmachining strategies. During cutting, feed rates has been changed from 32,04 m/min to263.89 m/min, cutting depth, feed per tooth, axial and radial depths from 0,05 to 0.1 mm.These operations were finished on the ball shaped material with the 150º angle and 21 mmradius. The cutting direction was changed as a climb, conventional and bi-directional. End ofexperiments, a list was included into the thesis, which shows surface roughness at the anglesof 15º, 45º, 75º, 90º, 105º, 135ºand 165º, also the most suitable machining parametersobtained and included to the suggestions section.