Amino-modifiye sililleştirilmiş olivinin adsorbsiyon özelliklerinin incelenmesi
Investigation of adsorption charasteristics of amino-modified silylated olivin
- Tez No: 185229
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLİN TAŞCIOĞLU, Y.DOÇ.DR. BAHATTİN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZETAM NO- MOD F YE S L LLEŞT R LM Ş OL V N NADSORBS YON ÖZELL KLER N N NCELENMESBu çalışma, doğal bir mineral olan Olivinin [(3-aminopropil) trimetoksisilan]kullanılarak amino modifiye edilerek metal adsorbpsiyonu yeteneğine sahip yeni bir ürün eldeetmek için gerçekleştirilmiştir. Metal seçimi yapılırken günümüz koşullarında yaygınkullanım alanına sahip Cu, Ni, Zn, Cd, Co tercih edilmiş, bunların Cu (II), Cd (II), Ni (II), Zn(II), Co (II) iyonlarının adsorbsiyonu incelenmiştir.Adsorbsiyonu etkileyen pH, sıcaklık, karıştırma hızıâ¦vs gibi diğer parametreler sabittutulmak suretiyle, yalnız metal iyon konsantrasyonlarının ortamdaki başlangıçkonsantrasyonun değişiminin adsorbsiyona etkisi incelenmiş; Cu2+ için 42,236 mg/g, Ni2+ için11,2383 mg/g, Cd2+ için 21,5695 mg/g, Zn2+ için 11,78 mg/g, Co2+ için 3,5633 mg/gmaksimum adsorbsiyon değerleri tespit edilmiştir. Buradan sentez ürünün adsorbsiyonkapasitesi sıralaması olarak Cu>Cd>Zn>Ni>Co sonucuna ulaşılmıştır.Elde edilen sonuçlar ışığında sentez ürünün mevcut bazı adsorbanlarla karşılaştırılmasıyapılarak olası kullanım alanları ve ürünün özelliklerinin geliştirmesi için olası çalışmalarüzerine değerlendirmeler yapılmıştır.EK M 2006 Nihat ÖZKARAKAŞOĞLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINVEST GAT ON OF ADSORPT ON CHARASTER ST CSOF AM NO- MOD F ED S LYLATED OL V NIn this study, olivine was modified with [(3 aminopropyl)trimetoxysilane] to get aminomodified olivine. The adsorptions of Cu(II), Cd(II), Ni(II), Zn(II), Co(II) on the modifiedolivine has been determined and investigation the adsorptive poperties of amino modifiedolivine.We examined only metal ions concentrations effect on adsorbion was the otherparameters was fixed like pH, temperature, mixing speed etc⦠Those maximum adsorbtionvalues was found; for Cu2+ 42,236 mg/g, for Ni2+ 11,2383 mg/g, for Cd2+ 21,5695 mg/g, forZn2+ 11,78 mg/g, for Co2+ 3,5633 mg/g. According to these values, adsorbsion preferences ofnew product are respectively Cu>Cd>Zn>Ni>Co.According to outcomes, the new product?s using areas that probable and studies thatprobable for improving the new product?s properties are evaluated by comparing the newproduct and current some adsorbans.EK M 2006 Nihat ÖZKARAKAŞOĞLU