Analysis of relationship between ergonomics and quality: Application of quality improvement through ergonomics in manufacturing industry
Ergonomi ve kalite arasındaki ilişkinin analizi ve üretim sektöründe ergonomi yoluyla kalite iyileştirmeye yönelik bir uygulama
  1. Tez No: 185241
  2. Yazar: OĞUZHAN ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZALP VAYVAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZETERGONOMİ VE KALİTE ARASINDAKİ İLİŞKİNİN ANALİZİVE ÜRETİM SEKTÖRÜNDE ERGONOMİ YOLUYLA KALİTEİYİLEŞTİRMEYE YÖNELİK BİR UYGULAMABu tez çalışmasının temel amaçları; üretimde ergonomi ve kalite arasındakiilişkinin incelenmesi, üretim alanında ergonomi ve kalite birleşimini sağlayan, projedüzeyinde ergonomi yoluyla kalite iyileştirme metodolojisinin tasarlanması vetasarlanan metodolojinin gerçek bir üretim ortamında uygulanmasıdır. Tez konusu,ergonominin kalite iyileştirme aracı olarak kullanımına yönelik bir metodolojiyeduyulan ihtiyacı ve üretimde ergonomi-kalite birleşiminin sonuçlarını sayısal vesomut olarak gösteren uygulamalı çalışmaların eksikliğini gidermek amacıylaseçilmiştir. Tez çalışması ile yukarıda belirtilen amaçlara yönelik sonuçlar eldeedilmiştir.1. Bölümde tez çalışmasının amaçları ortaya konmuş ve literatürde bu konuyaduyulan gereksinim açıklanmıştır. 2. Bölüm, ergonomi ve kalite ilişkisi konusunda,geniş bir literatür taramasına dayanan derin kavramsal çalışmaları içermektedir.Üretimde ergonomi ve kalite birleşiminin olumlu sonuçları ile ergonominin ToplamKalite Yönetimi, ISO 9001:2000 ve EFQM Mükemmellik modelindeki yerikavramsal çalışmanın odak noktalarıdır. Ergonominin kalite iyileştirmeye yönelikkullanımını ortaya koyan uygulamalı çalışmalar incelenmiş ve bu bölümdesunulmuştur. Sonuç olarak; ergonomi ve kalitenin üretimde birbirini tamamlayan,insanın merkezi rolü, sürekli iyileştirme yaklaşımı, insan hatasının azaltılmasınınönemi, benzer analiz araç ve yöntemlerinin kullanılması gibi bir çok yöndenetkileşim gösteren kavramlar olduğu değerlendirilmiştir. Ergonomi ve kaliteninbaşarıyla ilişkilendirilmesi yoluyla, üretimde yüksek kalite performansısağlanabileceği öngörülmüştür.3. Bölümde, ergonominin kalite iyileştirme odaklı kullanımı incelenmiş veüretim alanında proje düzeyi iyileştirme çalışmalarında uygulanabilecek; ErgonomiYoluyla Kalite İyileştirme (EYKİ) metodolojisi oluşturulmuştur.EYKİ metodolojisinin ön koşulları, temel öğeleri ve kavramsal çerçevesi bu bölümdesunulmuştur.I4. Bölümde EYKİ metodolojisinin tekstil üretiminde uygulaması anlatılmıştır.EYKİ metodoloisinin planlama, analiz ve geliştirme safhaları açıklanmış, analiz araçve yöntemleri ayrıntılı olarak tanıtılmıştır. Ergonomik risk/problem düzeyi ile kaliteperformansı ergonomik geliştirmeden önce ve sonra analiz edilmiştir. Katılımcı biryaklaşım benimsenmiş, çalışanlar uygulamada geniş rol almışlardır. Etkili katılım veiletişim uygulamanın başarısına olumlu katkıda bulunmuştur. Ergonomik risk veproblemlerin analizinde, tez çalışması için özgün oarak tasarlanan Ergonomik RiskAnalizi (ERA) anketi ve gözlemsel/subjektif bir risk değerlendirme metodu olanQuick Exposure Check (QEC) uygulanmıştır. Ergonomik geliştirme olarak; dikimoperatörlerine ergonomi eğitimi verilmesi ve sağlıklı çalışma yöntemleri el kitabıdağıtılması, makinelere doğru çalışma duruşu resminin yerleştirilmesi, çalışma yeridüzenlemeleri ve masalara eğim verilmesi safhalar halinde uygulanmıştır. ERAAnketi ve QEC analizi, ergonomik geliştirmelerden sonra tekrarlanmış, ergonomikrisklerde anlamlı azalmalar görülmüştür. Kalite göstergesi olarak dikim operatörükaynaklı hatalar alınmış, ergonomik geliştirmelerden sonra bu hataların anlamlıolarak azaldığı tespit edilmiştir.5. Bölümde tezin sonuçları tartışılmış ve öneriler sunulmuştur. Uygulamasonuçları, ergonomik geliştirmelerin üretim kalitesini iyileştirdiğini göstermiştir.Tezin bir çok yönden literatüre katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir; literatürtaraması ile geniş bir kavramsal çalışma oluşmuş, ergonomi yoluyla kaliteiyileştirmeye yönelik yeni bir metodoloji geliştirilmiş, metodolojinin geçerliliği, dahaönce literatürde incelenmeyen tekstil üretimindeki sayısal bir uygulama ile ortayakonmuş, akademik literature yeni giren QEC metodu dikim sürecinde uygulanmıştır.Tezin akademik değeri, yayınlarla desteklenmiştir. Kavramsal çalışmaYA/EM'2004 ulusal kongresinde sunulmuştur. Ergonominin ISO 9001:2000 sistemiile ilişkisi IMS'2004 uluslararası sempozyumunda sunulmuştur. Bu çalışmaProduction Planning and Control dergisinde yayınlanmak üzere seçilmiş olup, halenincelenmektedir. QEC metodunun uygulamasını içeren bir makale Human Factorsand Ergonomics in Manufacturing dergisine gönderilmiş olup, halenincelenmektedir. EYKİ metodolojisini içeren bir çalışma İTÜ'de gerçekleştirilecekolan 11. Ergonomi Kongresinde sunulmak üzere kabul edilmiştir.Mart 2006 Oğuzhan ErdinçII
Özet (Çeviri)
ABSTRACTANALYSIS OF RELATIONSHIP BETWEEN ERGONOMICSAND QUALITY: APPLICATION OF QUALITY IMPROVEMENTTHROUGH ERGONOMICS IN MANUFACTURING INDUSTRYObjectives of this dissertation study were threefold; to elaborate conceptualrelationship between ergonomics and quality in manufacturing context, to develop aproject-level quality improvement methodology which integrates ergonomics withquality and to carry out application of this methodology in a natural manufacturingenvironment. Motivation for present study was the need of a methodology whichemployed ergonomics as a quality improvement tool and paucity of applicationswhich clearly demonstrated outcomes of integrating ergonomics and quality inmanufacturing industry. Present study addressed to all of these specified objectives.In Chapter I, objectives were set forth and need for present research wasclarified explicitly. Chapter II included a profound conceptual analysis of therelationship between ergonomics and quality based upon a broad literature review.Positive outcomes of linking ergonomics with quality in manufacturing, role ofergonomics in Total Quality Management, ISO 9001:2000 and EFQM ExcellenceModel were focal points of conceptual research. Case studies which demonstrateduse of ergonomics for quality improvement were elaborated. It was concluded thatergonomics and quality were supplementary concepts that interact at; essential roleof human, continuous improvement approach, importance of human error reductionand use of similar analysis tools and methods. Successful integration of ergonomicsand quality posited potential for high quality performance in manufacturing.In Chapter III, use of ergonomics with quality improvement focus wasexplored and a staged methodology for project level improvement applications inmanufacturing industry; Quality Improvement through Ergonomics (QUITE) wasstructured. Prerequisite conditions, core elements and conceptual framework ofQUITE methodology were proposed.Chapter IV included application of QUITE methodology in textile industry.Planning, analysis and intervention phases of QUITE methodology were describedand analysis tools and methods were introduced in detail. Before/After analysis ofexposure to ergonomics risks and problems and quality performance was performed.IParticipatory approach was adopted and employees were widely involved inapplication. Effective participation and communication were key factors thatfacilitated success of application. Ergonomics Risk Analysis (ERA) questionnaire,particularly designed for present research and Quick Exposure Check (QEC), anobservational/subjective risk assessment method were used for ergonomics analysis.Ergonomics training, introduction of correct work methods manual to sewingoperators, installation of correct work posture figure on machines, severalworkstation adjustments and tilting sewing machines were gradually undertaken as aset of ergonomics interventions. ERA questionnaire and QEC were replicated afterinterventions and significant reductions in ergonomics risks were identified. Qualityimprovement was monitored via sewing-operator-related deficiencies and it wasfound that quality deficiencies were significantly reduced after ergonomicsinterventions. Application results afforded ample evidence that quality could beimproved through ergonomics practices in manufacturing industry.Chapter V concluded dissertation study. Results of the study were discussedand further recommendations were proposed. Present study was expected tocontribute to literature in many respects; conceptual work culminated in compilationand assessment of a vast body of research, a new methodology for qualityimprovement through ergonomics; QUITE was built and validated through anapplication in textile manufacturing which was not examined in literature and QEC, arecently published risk assessment tool was used for the ergonomics analysis.Academic value of dissertation study was supported with publications.Conceptual research was presented in IE/OR?2004 national congress. Interaction ofergonomics with ISO 9001:2000 system was presented in IMS?2004 internationalsymposium. This paper was selected for publication in Production Planning andControl journal and is in review. A paper about QEC application was submitted toHuman Factors and Ergonomics in Manufacturing journal and is still in review.Another paper introducing QUITE methodology was accepted for publication in11th Ergonomics Congress at ITU.March 2006 Oğuzhan ErdinçII