Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında işletmede beceri eğitimi uygulamasının işletme ve öğrenci açısından değerlendirilmesi (elektronik-bilgisayar bölümleri)
The evaluation of skill training in the operatings in terms of students and the operatings in occupational and technical secondary education institutions
  1. Tez No: 185240
  2. Yazar: ÖZGE YÜKSEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
ÖZETMesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarında İşletmede BeceriEğitimi Uygulamasının İşletme ve Öğrenci AçısındanDeğerlendirilmesi (Elektronik-Bilgisayar Bölümleri)Genel olarak bir ülkenin gelişimini etkileyen en önemli faktörler doğalkaynaklar ve insan gücüdür. İnsan gücü ve doğal kaynaklardan gereği gibiyararlanarak yüksek düzeyde üretim sağlamak bir ülkenin gelişimi için temeldir. Buda ancak eğitim ile mümkündür. Mesleki eğitim kavramı bu noktada karşımızaçıkmaktadır. Genel anlamda sanayinin ve iş alanlarının ara eleman ihtiyacınıkarşılama amacına yönelen mesleki ve teknik eğitim, hızla değişen teknolojik bilgi,üretim yöntemleri ve endüstri ihtiyaçlarına cevap verebilmek için dinamik bir yapısergilemelidir (http://www.sitetky.com/frameset/tky/tkymain22.html).Çağdaş teknolojiyi yakalamak, hatta ona yön verebilmek için, mesleki teknikeğitimin yetiştireceği kişilere yaratıcılık, problem çözme ve bilgi donanımını elbecerisi ile birlikte kullanma yeteneklerinin kazandırılması gerekmektedir. 3308sayılı Mesleki Eğitim Kanunu gereğince, meslek lisesi öğrencileri 10. ve 11. sınıftabeceri eğitimlerini işletmelerin atölye, laboratuar ve eğitim ünitelerinde yapmaktadır(TISK, eğitim kurumu - işletme diyaloğu uluslararası konferansı).İşletmede beceri eğitimi uygulamasının amacı beceri eğitimine gidenöğrencilerin teknolojik gelişmeleri yakından tanımaları, istihdam edildiklerindeişyerlerine kolayca intibak etmelerini sağlamaktır. İşyeri açısından da önemipotansiyel işgücünü tanımak olmaktadır (TISK, eğitim kurumu - işletme diyaloğuuluslararası konferansı).İşletmelerde meslekû eğitim, öğrencilerin meslekû becerilerini işyerlerindegeliştirmesi ve kendilerine olan güvenlerini sağlamaları açısından son dereceönemlidir. İşletmede beceri eğitimi uygulamasının belirlenen hedefler doğrultusundagerçekleşebilmesi açısından işletmelerin ve öğrencilerin birbirlerindenbeklentilerinin açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. Bu sebeple, işletmede becerieğitimi uygulamasında işletmelerin ve öğrencilerin birbirlerinden beklentileriniortaya çıkartmak bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır.Araştırma için anket çalışmalarına başlanılmadan önce, literatür taramasıyapılarak mevcut durum ve uyulması gereken yönetmelikler belirlenmiştir. Meslekieğitim kavramı, mesleki eğitimin önemi, amacı ve ülkemizde mesleki eğitimaraştırılmıştır. Mesleki eğitimin öğrenciler ve istihdam açısından en önemliunsurlarından birisi olan işletmede beceri eğitimi uygulamasında okul-işletmeişbirliği ve bu uygulamada tarafların görev ve sorumlulukları incelenmiştir. 3308 ve4702 sayılı Kanunlar'da işletme, okul yönetimi ve öğrencilere düşen sorumluluklar,karşılıklı sağlanan haklar araştırılmıştır. Tüm bu literatür taramasının ardındanöğrenci ve işverenlerin beklentilerine yönelik anket soruları oluşturulmuş, buanketler çeşitli okullarda 400 adet elektronik-bilgisayar bölümü öğrencisine veişletmelerde 219 adet işverene uygulanmıştır.Uygulanan anketlerin SPSS 13.0 programında istatistikleri çıkartılmış vebeklentilere ilişkin belli sonuçlar elde edilmiştir. Öğrenciler tarafında ortaya çıkanbeklentilerin genellikle 3308 sayılı Kanun ve Mesleki ve Teknik EğitimYönetmeliğinde kendilerine tanınan hakları ve işletmelerine karşı görev vesorumuluklarını bilmemelerinden dolayı ortaya çıktığı görülmüştür. İşvrenlertarafında ortaya çıkan beklentilerin de aynı şekilde Kanun ve Yönetmeliktebelirlenen görev ve sorumluluklarını bilmemelerinden dolayı ortaya çıktığıgörülmüştür.Ocak 2006 Özge YÜKSEK
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe evaluation of skill training in the operatings in terms of studentsand the operatings in Occupational and Technical SecondaryEducation Institutions.Basically the most important factors which effect the development of acountry are natural sources and human power. To supply the production in high levelby getting benefit from the human power and natural sources is the basis for acountry? s development which is directly related with the education. At this pointoccupational training is taken into consideration. Occupational and technical trainingshould be taking a dynamic part in order to supply employee for the industry andbusiness life and to answer for technologic knowledge, the methods of productionand the needs of industry (http://www.sitetky.com/frameset/tky/tkymain22.html).Both to reach and to lead the modern technology, we should have the studentsgain the abilities which include problem solving, using the handcraft with theknowledge. According to the occupational Training law numbered 3308, 10th and11th grade students complete their skill trainings in vacation atelier, laboratory andtraining units (The confederation of Turkish Employer Union-operating dialoque,international conference).The purpose of the training in the operating is to supply the students to get toknow the technologic development and to adapt themselves into the occupationeasily. This training is also beneficial for the operating to find out the potentiallabour (The Confederation of Turkish Employer Union-operating dialoque,international conference).Occupational training is vital for students in terms of developing their skillsand gaining self confidence in the operatings. To reach the purposes of skill trainingin the operatings, it is essential to clarify the expectations between the operatings andthe students. Therefore to clarify the expectations is the subject of this research.The regulations have been stated as searching the litteratuer before starting thestudies of questionary. The concept of the occupational training, the importance ofthis training and it?s purpose and also the training in our country has been searched.The cooperation between school and operating and the duty and the responsibilitieswhich involve the crucial point in Occupational Training have been surveyed. Therights and the responsibilities of Operatings-school administration and the studentshave been examined in the laws numbered 3308 and 4702. After all these researchesthe questionary which is oriented the expectations of behalfs has been prepared. Thequestionary has been applied to 400 students who are in electronic and computerdepartments in the schools and 219 employers in the operatings.The statistics of the questionary has been made in SPSS 13.0 programme andcome into clear results respecting the expectation. With these results some differentexpectations have been appeared. Because of the lack of knowledge about the lawsand the duty and the responsibilities some problems have been brought out in boththe student sides and the operating sides.Ocak 2006 Özge YÜKSEK