Bilgisayar kontrollü vinç sistemi
Winch system controlled by computers
- Tez No: 185248
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUAT BÜYÜKTÜMTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZETBİLGİSAYAR KONTROLLÜ VİNÇ SİSTEMİTeknolojinin hızla ilerlemesi, bilgisayarla kontrol edilen cihazları gündeme getirmiştir.Bilim ve teknolojideki bu gelişmeler cihazları daha fonksiyonel hale getirmiş, bu sayedeotomasyon sistemleri sanayide daha etkin kullanılır hale gelmiştir.Gelişmiş otomasyon sistemlerinin endüstride kullanılmaya başlanması birçok avantajıda beraberinde getirmektedir. Bu avantajlardan en önemlisi, operatörden kaynaklanan hatalarıen aza indirmesi ve sistemde standardizasyon sağlamasıdır. Özellikle bilgisayar ile kontroledilen sistemlerin büyük ölçüde zaman ve işgücü tasarrufu sağladığı, buna bağlı olarak takalite ve verimliliğin arttığı görülmektedir.Bu çalışmada bilgisayar ile kontrol edilen örnek bir vinç sistemi modeli tasarlanmıştır.Sistemdeki hareketler pozisyon kontrolünde kullanılan step motorlar ile sağlanmıştır. Stepmotorları süren devrenin kontrolü ise bilgisayarın paralel portu aracılığıyla, visual basickullanılarak yazılmış program ile gerçekleştirilmiştir.Çalışmada uygulama kısmına geçilmeden önce step motorlar, sürücü devreler veparalel port hakkında bilgi verilmiştir. Uygulama kısmında ise öncelikle kullanılacak motorlarda göz önüne alınarak vinç'in mekaniği tasarlanmış ve parçaları imal edilmiştir. Parçalarınbirleştirilmesi ve motorların montajıyla mekanik sistem tamamlanmıştır. Uygulamanın ikinciaşamasında ise motorları sürecek devre hazırlanmıştır. Uygulamanın program kısmıüzerindeki çalışmalar, mekanik sistem, sürücü devre ve bilgisayar bağlantısı gerçekleştirilerekdenemeler yapmak suretiyle devam etmiştir. Denemelerin sonuçları yorumlanarak sistemdekihatalar azaltılmaya çalışılmıştır.Haziran, 2006 Hakan ERTAŞKIN
Özet (Çeviri)
ABSTRACTWINCH SYSTEM CONTROLLED BY COMPUTERSDevelopment of technology has brought device that are controlled by computers. Thesedevelopments science and technology made the machines more functional. In this wayautomation systems have been begun to be used more effectively in industry.The use of developed automation systems in industry has bought many otheradvantages. One of the most important advantages is to reduce errors that result from theoperator to minimum and it provides standarnization in the system. It is observed particularlyin computer controlled systems that they help saving time and labour in enermous rates andaccordingly quality and productivity increase.In this study a sample winch system prototype that is controlled by computers wasdesigned and movements in system have been provided by step motors which are used inposition controll. Whereas the controll of the circuit which was steering the step motors wasaccomplished via the parallel port of computers using a software in which visual basic wasused in stage.A long with the studies, before passsing practise part, information has given about stepmotors and drive circuits and parallel ports. Firstly in practice part, the mechanic of winchwas envisaged with the feature of motors are taken into consederation. The mechanical systemwas brought to completion by assembling the parts and installing motors. As for the secondstage of the process, the circuit to steer the motors was prepeared. The programming stage ofthe process was carried on doing experiments. After setting up a connection among themechanic system steering circuit and the connection of computer. The errors in the systemwere tried to be reduced by interpreting the results of the experiments.June, 2006 Hakan ERTAŞKIN