Hesperidin, rutin ve 7,8-dihidroksi-3-(4-metilfenil) kumarin bileşiklerinin lipit düşürücü ve antioksidan etkilerinin araştırılması
The investigation of lipid lowering and antoxidant effects of hesperidin, rutin and 7,8-dihydroxy-3-(4-methylphenyl) coumarin
  1. Tez No: 185267
  2. Yazar: BAŞAK YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE OGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZETHESPERİDİN, RUTİN ve 7,8-DİHİDROKSİ-3-(4-METİLFENİL)KUMARİN BİLEŞİKLERİNİN LİPİT DÜŞÜRÜCÜ ve ANTİOKSİDANETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASIBu çalışmada, flavanoid grubu bileşiklerden olan hesperidin, rutin ve 7,8-dihidroksi-3-(4-metilfenil) kumarin bileşiklerinin, hiperlipidemik sıçanlar üzerindeki lipit düşürücü veantioksidan etkileri araştırılmıştır.Yaklaşık olarak 200-250 g ağırlığındaki 38 adet dişi Sprague-Dawley cinsi sıçanrastgele 5 gruba ayrılmıştır. Bir grup (n=6) pelet tipi ticari yemle beslenmiştir (kontrol grubu).Diğer dört grup (n=8) pelet tipi kolesterolden zengin yem (% 2, w/w) ile beslenmiştir.Sıçanlar, geniş plastik kafeslerde barındırılmış, suya ve yeme erişimleri serbest bırakılmıştır.17 günlük beslenme sonunda, hayvanlara etil eter solunumu yoluyla anestezi uygulanmış vegöz damarlarından kan örnekleri alınmıştır. Elde edilen serumda, total kolesterol, trigliserit veHDL-Kolesterol (HDL-K) düzeyleri enzimatik kitler kullanılarak belirlenmiştir. Kanalınmasından hemen sonra, hesperidin, rutin ve Organik Kimya Anabilim Dalımızdasentezlenen 7,8-dihidroksi-3-(4-metilfenil) kumarin bileşikleri oral gavaj yoluyla 5 gün süreyleuygulanmıştır. 5. günün sonunda hayvanlar dekapite edilmiştir. Kan örnekleri alınmış vekaraciğerleri hızlıca çıkartılmıştır. Serum örneklerinde total kolesterol, trigliserit ve HDL-Kmiktarları tayin edilmiştir. Karaciğer dokuları homojenize edilmiş ve sırasıyla Buege veEllman yöntemleri kullanılarak malondialdehit (MDA) ve glutatyon (GSH) düzeyleribelirlenmiştir.Çalışmamızın sonuçları, denenen tüm bileşiklerin -hesperidin, rutin ve 7,8-dihidroksi-3-(4-metilfenil) kumarin- antioksidan ve lipit düşürücü etkilerinin olduğunu göstermiştir.Fakat en etkili tedavi rutin ile sağlanmıştır. 7,8-dihidroksi-3-(4-metilfenil) kumarin,antikoagülan aktivitesinin yanı sıra, antioksidan ve lipit düşürücü etki de göstermektedir. Bunedenle, 7,8-dihidroksi-3-(4-metilfenil) kumarin aynı anda hem pıhtılaşma hem de lipitdüzensizliklerinin tedavisinde kullanılabilir.Haziran, 2006 Başak Yüce
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE INVESTIGATION of LIPID LOWERING and ANTOXIDANTEFFECTS of HESPERIDIN, RUTIN and 7,8-DIHYDROXY-3-(4-METHYLPHENYL) COUMARINIn this study, flavonoids, hesperidin, rutin and 7,8-dihydroxy-3-(4-methylphenyl)coumarin, were investigated for their lipid lowering and antioxidant effects onhyperlipidemic rats.Thirty-eight female Sprague-Dawley rats, weighing approximately 200-250 g wererandomly divided into 5 groups. One group (n=6) was fed with pellitized commercial diet(control group). The other four groups (n=8) were fed with pellitized high-cholesterol diet (2%, w/w). Rats were housed in large plastic cages and given free access to food and water.After 17 days of feeding, the animals were anaesthetized with ethyl ether by inhalation andblood samples were collected from orbital vessels. The serum obtained was analyzed fortotal cholesterol, triglyceride and HDL-Cholesterol (HDL-C) using enzymatic kits.Following blood collection; hesperidin, rutin and 7,8-dihydroxy-3-(4-methylphenyl)coumarin which is synthesized in our Organic Chemistry Department, were supplied by oralgavage route for 5 days. After 5 days the animals were decapitated. Their blood sampleswere collected and livers were quickly removed. Total cholesterol, triglyceride and HDL-Cwere determined in serum samples. Liver tissues were homogenized and analyzed formalondialdehyde (MDA) and glutathione (GSH), following Buege?s and Ellman?s methods,respectively.The results of our study showed, that treated substances; hesperidin, rutin and 7,8-dihydroxy-3-(4-methylphenyl) coumarin all have have antioxidant and lipid loweringeffects. But the most efficient treatment was obtained with rutin. Besides its anticoagulantactivity, 7,8-dihydroxy-3-(4-methylphenyl) coumarin displayed both antioxidant and lipidlowering effects. So, 7,8-dihydroxy-3-(4-methylphenyl) coumarin can be used for thetreatment of both clotting and lipid disorders.June, 2006 Başak Yüce