Bazı pestisitlerin tahıllarda sitotoksik etkileri
The cytotoxic effects of some pecticits on crops
- Tez No: 185268
- Danışmanlar: PROF.DR. MERAL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Ziraat, Biology, Botany, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZETBAZI PESTİSİTLERİN TAHILLARDA SİTOTOKSİKETKİLERİPestisitlerden fungusit olan prokloraz ile herbisit olan tralkoksidimin arpa(Hordeum vulgare)' da kök uzaması, mitotik indeks, kromozom davranışlarıüzerindeki etkileri çalışılmıştır. Bu çalışmada, prokloraz ve tralkoksidimin ticaridozu ve bunun katları olan üç farklı konsantrasyonu kullanılmıştır. Boyları 1,5 cm' eulaşan arpa köklerinin uçlarından yaklaşık 0,5 cm kesilerek asetik asit ve alkolde(1: 3 v/v) 24 saat fikse edilmiştir. Kökler %70' lik etil alkole alınıp +4 ºC' dedepolanmıştır. Bu kökler, ezme preparat yapılarak incelenmiş ve sonuçta pestisituygulanmış köklerde bazı morfolojik bozuklukların meydana geldiği saptanmıştır.Köklerden hazırlanan ezme preparatlarda doz arttıkça mitotik indekste azalma,kromozom köprüleri, metafaz plağındaki kromozomlarda yapışma gibi mitotiksapmaların değişik tipleri de gözlenmiştir.Özetle, pestisitin iki türü olan herbisit ve fungusit uygulaması, arpa kökmorfolojisinde, kök uzamasında, mitotik bölünme sıklığında ve kromozomdavranışlarında olumsuz etki göstermiştir.Haziran/ 2006 N. Selda METİNIV
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE CYTOTOXIC EFFECTS OF SOME PECTICITS ONCROPSThe effects of a fungicide, prochloraz, and a herbicide, tralkoxydim, on rootgrowth, mitotic index and chromosomal behaviour were studied on barley (Hordeumvulgare). The commercial and higher doses of two pestisits were applied . Whenexposed roots have grown to a length of 1.5 cm, about 0.5 cm of their root tips werecut and fixed in acetic-alcohol (1:3 v/v) for 24 hours. The roots were transfered to %70 ethyl alcohol and stored at + 4 C0. Some morphological defects occurred on theroot tips of barley treated with pecticides. The root elongation was inhibited by thetreatment with prochloraz and trlkoxydim. The cytological investigations wereperformed on squash preperations. Various types of mitotic aberretions such aschromosome bridges, stickiness, unoriented metaphase were observed in treated roottips. Moreover, the mitotic index were decreased depending on dose of pecticides.In conclusion, the two pestisits, prochloraz and tralkoxydim showed negativeeffects on root morphology, root elongation, the frequency of mitotic division andchromosomal behaviour on barley.Haziran/ 2006 N. Selda METİNV