Köyceğiz Dalyan'ındaki mavi yengeç (Callinectes sapidus rathbun, 1896)'in bazı biyolojik özellikleri
Some biological characteristics of blue crab's (Callinectes sapidus rathbun, 1896) in Köyceğiz Dalyan
- Tez No: 185273
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜNAL ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma ile Köyceğiz Lagün Sistem'inde Kasım 2004 ile Ocak 2006tarihleri arasında elde edilen örnekler incelenerek Atlantik kökenli Mavi Yengeç(Callinectes sapidus RATHBUN, 1896)'in morfometrik özellikleri, et analizleri(protein, yağ, nem, kül) gibi bazi biyolojik özellikleri belirlenmiştir. SonuçtaKöyceğiz Lagün Sistem'indeki popülasyonda %67,28 ile dişilerin baskın olduğu,ergin dişilerin ortalama uzun karapas genişliği 16,8 cm, kısa karapas genişliği 12,79cm, karapas uzunluğu 6,82 cm, ağırlığı 185,87 g, vücut derinliği 3,95 cm,bulunmuştur. Popülasyonun %32,71'ini oluşturan ergin erkek bireylerin ortalamauzun karapas genişliği 15,94 cm, kısa karapas genişliği 13,16 cm, karapas uzunluğu7,07 cm, ağırlığı 274,4 g, vücut derinliği 4,02 cm, bulunmuştur. Karapas uzunluğu ilediğer morfometrik ölçümler arasında ilişki denklemleri hesaplanmış; bunlarla ilgilibasit korelasyon katsayıları belirlenmiştir. Karapas uzunluğu ile diğer vücut ölçüleriarasında doğrusal bir ilişki ağırlık ile arasında üssel bir ilişki bulunmuştur. Yengeçetinde en yüksek ham protein değeri %16,10 ile erkek kıskaç etinde ve en düşük ise%12 ile dişi göğüs etinde saptanmıştır. En yüksek yağ oranı %2,97 ile erkek göğüsetinde, en düşük %1,01 ile erkek kıskaç etinde belirlenmiştir. En yüksek nem %81,53ile dişi kıskaç etinde , en düşük % 78,17 ile dişi göğüs etinde, kül oranı %2,37 ile dişikıskaç etinde en yüksek %1,79 ile erkek kıskaç etinde en düşük bulunmuştur.Yengeç etinin protein oranı (%14,74) yüksek yağ oranı (%1,98) düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Köyceğiz Lagoon System to investigate andreveal some biological charactestics of Atlantic Origined Blue Crab?s (Callinectessapidus Rathbun, 1896) such as morphometric specialities, meat analysis (protein,lipit, moisture, ash) by obtained samples within November 2004 and January 2006.As a result the population of females were dominant to males by the persantage of67.28%, It was stated that the mature female?s avarage long carapace width was16.8cm, short carapace width was 12.79 cm, carapace length was 7.07 cm, weight was274.2 gr and body depth was 4.02 cm. The relations were calculated betweencarapage length and other morphometric measurements and according to thesecalculations, some basic correlation coefficients were reached. Linear correlationbetween carapace length and body dimensions and exponential correlation betweencarapace length and weigth was detected. All correlation values were eminentlyhigher than 0,5. In crap meat the highest ratio of unripe protein % 16.10 was foundin male pincer meat and the lowest ratio %12 was found female breast. The highestfat ratio 2.97% was detected in male breast and the lowest was %1.01 detected malecheliped meat. The highest moisture ratio 81.53% was seen female pincer and thelowest was 78.17% seen female breast. The most ash ratio 2.37% was observed infemale pincer meat and the least was 1.79% was observed in male pincer. Crabmeat?s protein ratio (14.74%) was detected high and fat ratio (1.98%) was lowcorresponding to others.