Köyceğiz dalyanındaki kefal (Mugilidae) balıklarının bazı popülasyon parametreleri
Some population parameters of grey mullet (Mugilidae) in Koycegiz Dalyan lagoon system
- Tez No: 539930
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, Dalko balıkçı kooperatifinin dalyan avcılığı yöntemiyle elde ettiği av kompozisyonu içindeki balık türleri ve miktarları, kefal balığı türlerinin pazarlamadaki paylarının tespiti ile bazı popülasyon parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Ocak 2017 - Aralık 2017 tarihleri arasında Türkiye'nin güneybatısında Muğla ili sınırları içerisinde yer alan Köyceğiz Dalyan Lagün sisteminde yürütülmüştür. Arazi çalışmalarında örnek temini için Dalko balıkçı kooperatifine ait kuzuluklar, uzatma ağı, ığrıp ağı ve serpme ağ kullanılmıştır. Çalışmada 4 türe ait 1195 adet kefal balığı yakalanmıştır. Bu türler liza aurata, mugil cephalus, chelon labrosus ve liza saliens'tir. Minimum ve maksimum boy değerleri liza aurata, mugil cephalus, chelon labrosus ve liza saliens için sırasıyla 6,2-39,3 cm, 8,9-47,6 cm, 5-37,7 cm, 3,8-35,2 cm olarak bulunmuştur. Boy ağırlık ilişkisi denklemi liza aurata, mugil cephalus, chelon labrosus ve liza saliens'in tüm bireyleri için sırasıyla W= 0,0087 L2,9600, W= 0,0106 L2,9501, W= 0,0073 L3,0651, W= 0,0067 L3,0449 olarak tespit edilmiştir. Tüm bireyler için Von Bertalanffy büyüme denklemi sırasıyla mugil cephalus için Lt = 59,99(1-e-0,169(t+0,0132)), liza aurata için Lt = 58,78(1-e-0,163(t+0,0195)), chelon labrosus için Lt = 49,77(1-e-0,193(t+0,0293)), liza saliens için Lt = 46,41(1-e-0,232(t+0,0283)) olarak hesaplanmıştır. Liza aurata, mugil cephalus, chelon labrosus ve liza saliens'in tüm bireyleri için yaş grupları sırasıyla 0-5 yıl, 0-7 yıl, 0-6 yıl, 0-5 yıl olarak bulunmuştur. Liza aurata, mugil cephalus, chelon labrosus ve liza saliens'in üreme dönemleri sırasıyla Ekim-Ocak, Haziran-Eylül, Aralık-Mart, Nisan-Temmuz olarak tespit edilmiştir. Toplam ölüm oranları liza aurata için Z=0,82 mugil cephalus için Z=0,94 chelon labrosus için Z=0,86 ve liza saliens için Z=0,84 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the fish species and quantities in the catch composition obtained by Dalko fisheries cooperative by using the fish trap method and to determine the share of the mullet species on the market and to determine some population parameters. This research was conducted between January 2017 and December 2017 in Köyceğiz Dalyan Lagoon System, Turkey. During samplings, fence nets of Dalko fisheries cooperative, trammel net, seine-net and casting net were used. 1195 mullet of 4 species were caught in the study. These species are liza aurata, mugil cephalus, chelon labrosus and liza saliens. The minimum and maximum length for liza aurata, mugil cephalus, chelon labrosus and liza saliens were 6,2-39,3 cm, 8,9-47,6 cm, 5-37,7 cm, 3,8-35,2 cm, respectively. Length weight relation equation was determined as W= 0,0087 L2,9600, W= 0,0106 L2,9501, W= 0,0073 L3,0651, W= 0,0067 L3,0449 for all individuals of liza aurata, mugil cephalus, chelon labrosus and liza saliens, respectively. The Von Bertalanffy growth equation for all individuals are Lt = 59,99 (1-e-0,169 (t + 0,0132)) for mugil cephalus, Lt = 58,78(1-e-0,163(t+0,0195)) for liza aurata, Lt = 49,77(1-e-0,193(t+0,0293)) for chelon labrosus and Lt = 46,41(1-e-0,232(t+0,0283)) for liza saliens. The age groups for all individuals of liza aurata, mugil cephalus, chelon labrosus and liza saliens were 0-5 years, 0-7 years, 0-6 years, 0-5 years, respectively. Reproduction periods of liza aurata, mugil cephalus, chelon labrosus and liza saliens were determined as October-January, June-September, December-March, April-July respectively. Total mortality rates were calculated as Z = 0,82 for liza aurata, Z = 0,94 for mugil cephalus, Z=0,86 for chelon labrosus Z = 0,84 for liza saliens.