Kuluncak(Malatya)çevresinin dere kumu jeokimyası
Stream sediment geochemistry of Kuluncak(Malatya)vicinity
- Tez No: 185305
- Danışmanlar: Y.DOÇ. CEMAL BÖLÜCEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziKULUNCAK (MALATYA) ÇEVRESİNİN DERE KUMU JEOKİMYASITayfun KUNDİFırat üniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüJeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı2006, Sayfa : 92İnceleme alanı, Malatya ilinin yaklaşık 130 km kuzeybatısında Malatya'nınKuluncak ilçesinin sınırlarında 30 km2 lik bir alanı kapsamaktadır. Bölgede demir, fluorit,vermikülit ve kromit cevherleşmelerinin bulunduğu bilinmektedir. Bu tez kapsamında aktifdere yataklarından toplam 37 numune alınmıştır.İnceleme alnında örneklenen tüm dere kumlarının kaba (-0,18+0,075mm) ve ince (-0,075mm) boyutları 2-2-2 HCl-HNO3 -H2O karışımıyla çözülerek, 12 örneğin -0,075mmboyutu ise 1M sodyum asetat ve 0,25M hidroksilamin ile çözülerek ICP-OES ve ICP-MS ileanaliz edilmiştir. 12 adet örneğin 0.075 mm boyutunun kuvvetli asit (kral suyu) ve zayıfasitlerle( 1M sodyum asetat, zayıf leach 2:ZLF 2) çözündürülmesi ile elde edilen verilerkarşılaştırılmıştır. İnceleme alanındaki dere kumlarının bölgedeki cevherleşmelere ait bilgilerverdiği yapılan analizler ile belirlenmiştir.Dere kumu örneklerinin farklı boyuttaki fraksiyonları değişik analiz yöntemleriyleanaliz edilmiştir. Elde edilen verilere göre kaba (-0,18+0,075mm) ve ince (-0,075mm) kumboyutlarının element içerikleri Al, P, K ve V elementleri dışında benzerdir. Zayıf ve soğukasitlerle yapılan çözündürme ile kuvvetli asit çözündürmesi arasında belirgin bir farkgözlenmemiştir.İnceleme alanının kuzeybatısında Be, Ce, Y, Zr, Nb, Hf, Ga, Se, Cd, Zn, Pb, Th ve Uelementleri anomali göstermekte bunun nedeni inceleme alanı dışındaki fluorit ve ilişkilicevherleşmelerdir. İnceleme alanının orta kısmında Mg, Cr, Co ve Ni elementlerininzenginleşmesi burada yüzeyleyen ofiyolitlere bağlıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSC THESISSTREAM SEDIMENT GEOCHEMISTRY OF KULUNCAK (MALATYA) VICINITYTayfun KUNDİFırat UniversityGreduate School of Science and TechnologyDepartment of Geological Engineering2006; Page: 92The Study area is situated in the outskirts of Kuluncak township which is 130 km NWof Malatya. There is evidence of this area containing to following ores iron, fluorite,vermiculite and chromite. For this thesis there has been a total 37 samples taken from activestream beds.Sand samples taken from the stream beds as shown in thick thin dimensions 2-2-2 HCl-HNO3 -H2O mixtures are untied. 12 samples -0.075mm in dimension using 0.25Mhydroxylamine as an untying agent we have come up with 1M sodium acetate and have usedICP-OES and ICP-MS as analyzing methods. 12 samples are using -0,075mm strong (kingwater) and weak (1M sodium acetate, weak leach 2: ZLF 2) acids and both hare comparedagainst each other. Sand samples from the active stream beds in the study area show that oresmentioned are present after necessary analyses were done.Different fractions of the stream sediments were analyzed using various analyticalmethods and techniques. Analytical data indicate that coarse (-0,18+0,075mm) and fine (-0,075mm) fractions of the stream sediments are similar in all the element contents except Al,P, K and V. There is not any considerable difference between weak-cold acid solutions.Be, Ce, Y, Zr, Nb, Hf, Ga, Se, Cd, Zn, Pb, Th and U elements show anomalous values inthe NW parts of the study area. The origin of the anomalous values is the fluoritemineralization outside of study area. The Mg, Cr, Co and Ni anomalous values in the centralparts are caused by ophiolitic rock outcrops.