Kuluncak (Malatya) ofiyolitindeki listvenitlerin süstaşı olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of listvenites as gemstones in the kuluncak (Malatya) ophiolite
- Tez No: 813887
- Danışmanlar: PROF. DR. UTKU BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Geç Kretase yaşlı Kuluncak (Malatya) Ofiyoliti Doğu Toroslarda yer almakta, tabandan tavana doğru, harzburjitik tektonitler, ultramafik-mafik kümülatlar, izotrop gabrolar, levha daykları, volkanik kompleks ve örtü sedimanlarından oluşan eksiksiz bir istif sunmaktadır. Kuluncak ilçe merkezi yakınlarında Alvar köyü çevresinde ve Hekimhan kuzeyinde Güvenç köyü çevresinde yüzeylenen, serpantinitlerin içerisinde gözlenen ve serpantinitlerin düşük dereceli hidrotermal çözeltiler ile alterasyona uğraması sonucunda oluşan listvenitler, kızıl, kırmızımsı kahve renklerde, dik ve sert topografya sunmaktadırlar. İnce kesitlerde tanesel doku göstermekte, kalsit, kuvars ve opak minerallerinden oluşmaktadır. Listvenitler jeokimyasal olarak silika karbonat listvenit (Tip-1) ve karbonat lisvenit (Tip-2) olarak sınıflandırılmıştır. Lisvenitlere taş kesme işlemi uygulanarak, kuyumculukta kullanılmak üzere kare, dikdörtgen, üçgen, yuvarlak gibi farklı şekillerde kesilmiştir. Alvar Köyü civarından alınan örneklerin sertlik ve dayanıklılık özelliklerinden dolayı Güvenç civarındaki örneklere göre işlemeye oldukça elverişli olduğu tespit edilmiştir. Renk, dayanım ve işlenebilirlik özellikleri göz önüne alındığında Kuluncak (Malatya) ofiyolitinde gözlenen lisvenitlerin süstaşı olarak kullanılabilirliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Late Cretaceous Kuluncak (Malatya) Ophiolite is located in the eastern Taurides and display a well-preserved ophiolite pseudostratigraphy with (in an ascending order) harzburgitic tectonites, ultramafic-mafic cumulates, isotropic gabbros, sheeted dikes, volcanic complex with associated sediments. Listvenites crop out around Alvar village close to Kuluncak town center and Güvenç village north of Hekimhan and which are observed in the serpentinites and formed as a result of the alteration of the serpentinites, display red, reddish brown color and hard topography. These rocks display granular texture in thin sections and consist of calcite, quartz and opaque minerals. Listvenites are geochemically classified as silica carbonate listvenite (Type-1) and carbonate lisvenite (Type-2). The lisvenites samples were cut into different shapes such as such as square, rectangle, triangle, round for use in jewelry by applying stone cutting. Due to the hardness and durability of the samples taken from the vicinity of Alvar Village, they are quite suitable for processing compared to the samples around Güvenç. Considering its properties such as color, high durability and processability, the listvenites of the Kuluncak (Malatya) ophiolite in the region can be used as a gemstone.