Kayma dalga hızı ve basitleştirilmiş prosedüre bağlı karşılaştırmalı olarak sıvılaşma direnç değerlendirmesi
Evaluating comparative liquefaction resistance depend on shear wave velocity and simplified procedures
- Tez No: 185381
- Danışmanlar: Y.DOÇ. OSMAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle sıvılaşma davranışının mekanizması,sıvılaşmaya etki eden faktörler, sıvılaşmanın yol açtığı zemin yenilme durumları veyapılar üzerindeki etkilerine özetle değinilerek sıvılaşma potansiyelinindeğerlendirilmesine yönelik Kayma dalga hızı (Vs) ve arazide elde edilen SPT (N)deney sonuçlarından yararlanan sıvılaşma tahkik yöntemleri açıklanmıştır. Veriolarak Bursa- negöl bölgesinde daha önceden yapılmış jeoteknik etüt raporundayer alan Sismik Kırılma, Düşey Elektrik Sondaj ve Mekanik Sondaj çalışmalarındanelde edilen veriler yeniden değerlendirilmiştir. Bu veriler ilişkilendirilerek jeoteknikkesitler oluşturulmuştur. Bu kesitlerden yeraltı su tablasının altında kalan zeminlerinbulunduğu tabakaların Vsd ve SPT (N1)60 değerlerine bağlı sıvılaşma analizlerikarşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Sonuç olarak bölgenin sıvılaşma risk haritalarıortaya konmuştur.Anahtar Kelimeler : Sıvılaşma, Kayma Gerilme Oranı, Kayma Dalga Hızı.
Özet (Çeviri)
In this thesis study primarily liquefaction mechanism, the factors which areeffected the liquefaction, renawal condition of soil which are results of liquefactionand effects on the strecture were summarized. The whole data were evaluatedaccording to liquefaction analyses which developed depend on Shear Wave Velocity(Vs) and standart penetration test (SPT(N1)60). The data which are needed forliquefaction analyses were collected from Bursa-inegöl region. The datas werereassessment which obtained seismic cross-sections, vertical electric sondings andmechanic drilling studies have made in Bursa- negöl region. These geotehcnicalsections were composed by making relations. Liquefaction was analysed bycomparing the value Vsc and SPT (N1)60 of the layers which are under the groundwater table. According to the liquefaction potential maps of Inegol town, a large sidehas potential liquefaction risk.Keywords : Liquefaction, Shear Stress Ratio, Shear Wave Velocity.