Bir uçak kanadının sağladığı toplam taşıma değerinin ortam ve uçuş şartlarına bağlı olarak değişiminin yapay sinir ağları metodu ile programlanması
Programming of the total lift value variation on an airfoil, depending on flight environment and conditions, using neural network tool
- Tez No: 185385
- Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT KURBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZETB R UÇAK KANADININ SAĞLADIĞI TOPLAM TAŞIMA DEĞER N NORTAM VE UÇUŞ ŞARTLARINA BAĞLI OLARAK DEĞ Ş M N NYAPAY S N R AĞLARI METODU LE PROGRAMLANMASIAL UÇARLARUçma, havadan ağır bir cismin havada belirli bir yükseklikte tutunabilmesi ve havaiçinde hareket edebilmesidir. Bir uçak uçuş yaptığında havada tutunma işinikanatları, hareketini ise güç sistemleri sayesinde sağlar. Uçağın uçabilmesi için kendiağırlığını karşılayacak kadar ?Taşıma? kuvvetine; hareket edebilmesi ve oluşacaksürükleme kuvvetini karşılayabilmesi için ?Çekme? kuvvetine ihtiyacı vardır.Bu çalışmada; NACA 23012 standardında bir uçak kanadı rüzgar tünelinde deneyetabi tutulmuştur. Bu deneyde toplam taşıma değerinin, ?Kanat Hücum Açısı? ve?Hava Hızı? değişkenlerine bağlı olarak ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarileri beslemeli ?Yapay Sinir Ağları? modeli oluşturularak değerlendirilmiştir.ANAHTAR KEL MELER : Yapay Sinir Ağları, Uçak Kanadı Taşıma Değeri
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPROGRAMMING OF THE TOTAL LIFT VALUE VARIATION ON ANAIRFOIL, DEPENDING ON FLIGHT ENVIRONMENT AND CONDITIONS,USING NEURAL NETWORK TOOLAL UÇARLARFlying is the ability of endurance and movement of an object in the air. Aircraft hasthe lifting capability by the wings and the movement by the power plants. In orderfor an aircraft to fly, there should be a ?Lift? force versus to aircraft weight and a?Thrust? force for moving in the air, versus the drug force arose from airframe.Lifting performance of a NACA 23012 standard airfoil was monitored in a windtunnel test by measuring the lift results versus different angle of attack and airspeedvalues. A feed forward backpropagation type neural network model was constructedin which the obtained wind tunnel test results were evaluated.KEY WORDS: Neural Network, Airfoil Lifting