Sulu çözelti ve deri endüstrisi atık suyundan Cr+6 iyonunun aktif çamur biyokütlesi ile biyosorpsiyonu
Biosorption of Cr+6 from aqueous solution and tannery effluents with activated sludge biomass
  1. Tez No: 185393
  2. Yazar: AZİZ ŞENCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAHİT SEVİNDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
iiiÖZETSulu Çözelti ve Deri Endüstrisi Atıksuyundan Cr+6 İyonunun Aktif ÇamurBiyokütlesi İle BiyosorpsiyonuAğır metalleri atıksulardan uzaklaştırmak için kullanılan iyon değişimi, çökeltim,elektrokimyasal ve membran prosesleri, aktif karbon adsorpsiyonu, buharlaştırma vesolvent ekstraksiyon metotları gibi konvansiyonel yöntemler yüksek ilk yatırım veişletim maliyetlerine sahiptirler. Ayrıca fizikokimyasal yolla yapılan arıtma işlemlerisonucunda çevre için zararlı ikincil kirleticiler ortaya çıkmaktadır. Bu sebeplerdendolayı ağır metalleri atıksudan uzaklaştırmak için son zamanlarda biyosorpsiyonprosesleri geliştirme çalışmalarına hız verilmiştir. Biyosorpsiyon prosesleri; ölübiyolojik madde kullanılarak atıksuda bulunan ağır metallerin adsorbe edilmesiişlemidir. Bu proseslerde uygun biyomas kullanılması durumunda yukarda belirtilendiğer yöntemlerden daha ucuz bir prosestir. Ayrıca işletimi bu proseslere göre dahakolaydır.Literatürde pek çok çalışmada ölü bakteri, mantar ve alg yüzeyinde ağır metallerintuttulduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada da çok sayıda bakteri, protozoa, mantar verotifer türlerini içeren aktif çamur biyomasının atıksuda bulunan ağır metalleribiyosorplama kapasitesinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda krom(VI)içeren çözeltiler kullanılmış ve biyomasın bu metalleri biyosorbe etmede başarılıoldukları optimum koşullar belirlenmiştir. Ayrıca biyosorpsiyon süreci için kinetikve izoterm çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sonuçta biyosorpsiyonun 2. derece kinetikile açıklanabileceği ve izoterm verilerinin Freundlich ve Langmuir izoterm modelineuyum sağladığı belirlenmiştir.Çalışmada elde edilen optimum şartlar altında deri endüstrisi atıksuyundan krom(VI)giderim çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yapılan biyosorpsiyon işlemi sonucunda deriendüstrisi atıksuyu çıkışında krom(VI) konsantrasyonuna rastlanılmamıştır. Dolayısıile deri endüstrisi atıksuyundan krom(VI) yı uzaklaştırmada aktif çamur yi birbiyosorbenttir.ANAHTAR KELİMELER: Krom(VI), izoterm, kinetik, deri endüstrisi,biyosorpsiyon, IR.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTBiosorption Of Cr+6 From Aqueous Solution and Tannery Effluents WithActivated Sludge BiomassConventional methods used for removing heavy metals from waste water such as ionchange, sedimentation, electrochemical and membrane processes, active carbonabsorption, vaporization and solvent extraction methods have high preliminaryinvestment and operation costs. Furthermore, at the end of the physicochemicalrefinement processes, subsidiary pollutants which are harmful to the environmentoccur. Because of these reasons, bio sorption processes improvement studies havebeen speeded up. Bio sorption processes are the methods that are used for absorbingheavy metals from waste water by using biological substances. Using proper biomassis a cheaper process than those mentioned above. Moreover, the operation is easierthan these processes.In literature, in many studies, it was determined that heavy metals were held on thesurface of the dead bacteria, fungi and alga. In this study, it was also aimed to findout the capacity of bio sorption heavy metals found in waste water by active mudbiomass which contains a number of bacteria, protozoa, fungi and rotifer kinds. Inthis extent, the solutions which include chrome (VI) are used and optimumconditions on which biomass is successful in bio sorpting these metals. And for thebio sorption process, kinetics and isotherm studies were also conducted. Finally, itwas determined that bio sorption can be explained with second degree kinetic andisotherm datum is compatible with Freundlich and Langmuir?s isotherm modal.According to the optimum conditions which were obtained from this study, studies ofremoving chrome (VI) from the waste water of the leather industry were carried out.After the bio sorption process, chrome (VI) concentration was not seen in the wastewater of the leather industry. Consequently, active sludge is a good biosorbent forremoving chrome (VI) from the waste water of the leather industry.KEY WORDS: Chrome (VI), Isotherm, Kinetic, Leather Industry, Biosorption, IR.