Bazı sülfonamitlerin protonasyon sabitlerinin su-metanol ikili karışımında potansiyometrik yöntem ile tayini
Determination of protonation constants of some sulfonamides in methanol-water binary mixtures by potentiometric method
  1. Tez No: 185392
  2. Yazar: DİLARA BAŞAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLEREN ALSANCAK, Y.DOÇ.DR. ZERRİN ERDEMGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sülfodiazin, sülfomerazin ve sülfometazinin pKa değerleri, % 40, % 50 ve % 60 (v/v)metanol-su ikili karışımlarında 25oC de potansiyometrik yöntemle IUPACönerilerine göre tayin edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde PKPOT programı veGran metodu kullanılmıştır. pKa değerleri ile metanol-su karışımlarına özgüsolvatokromik parametreler arasında ilişkiler, bu bileşiklerin herhangi bir metanol suortamındaki pKa değerlerinin hesaplanmasına olanak sağlamaktadır.ANAHTAR KEL MELER: Metanol-su, Sülfonamitler, pKa değerleri, Tercihlisolvasyon
Özet (Çeviri)
The pKa values of a sulfadiazine, sulfamethazine and sulfomerazine in 40, 50, 60%(v/v) MeOH - water binary mixtures at 25oC were determined by usingpotentiometric method according to the criteria endorsed by IUPAC. The PKPOTprogram and Gran plots were used for the evaluation of the data. The variation of thepKa values obtained over the whole composition range studied can be explained bytaking into account the preferential solvation of ionizable compounds in MeOH-water mixtures. Relationships obtained between pKa values with solvatochromicparameters of MeOH-water mixtures allowed calculation of the pKa values of thesecompounds in any MeOH-water mixtures.KEY WORDS: Methanol -water, Sulfonamides, pKa values, Preferential solvation