Farklı kültür ortamlarının ve oksinlerin tetraploid buğdayda (Triticum durum desf.) haploid embriyo üretimine ve bitki regenerasyonuna etkisi
The effects of different culture media and auxins on haploid embryo production and plant regeneration in tetraploid wheat (Triticum durum desf.)
- Tez No: 185504
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM SAVAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, ülkemizde özellikle Orta Anadolu'da tarımı yapılan `Kunduru 1149' ve`Berkmen 469' tetraploid buğday (Triticum durum Desf.) çeşitlerinin mısır ilemelezlenmesi sonucunda, olgunlaşmamış tohumda ayırt edilebilen üç önemli kısımolan tohum kabuğu, embriyo ve endosperm oluşumunu tespit etmek ve haploid bitkiüretimi olanaklarını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Ayrıca melezleme sırasındauygulanan 2,4-D ile dicamba oksin çeşitleri ve MS ile B5 kültür ortamlarınınkarşılaştırmalı etkilerine bakılarak haploid bitki üretimini sağlayacak oksin ve kültürortamı kombinasyonu tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some of durum wheats especially cultivated in the Middle Anatolia, (T.durum cv. Kunduru 1149 and Berkmen 469) were crossed with maize in order torealize the formation of caryopses, embryo and endosperm and to research thefacilities of haploid embryo production. In spikes and spikelets, 2,4-D and dicambawere injected for suppertation after pollination and two different media components(MS and B5) were used for haploid embryos.