Farklı kültür ortamlarının embriyo gelişim üzerine etkileri
Embryo development effects of different culture media
  1. Tez No: 417280
  2. Yazar: CİHAN GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tüpbebek tedavilerinde elde edilen embriyoların laboratuvar ortamında büyütülmesinde günümüzde yaygın olarak iki farklı konsepte göre üretilmiş kültür mediumları (ardışık kültür mediumları ve tek aşamalı kültür mediumları) kullanılmaktadır. Bu çalışmada, tüpbebek laboratuvarlarında in vitro ortamda embriyo büyütülmesi amacı ile yaygın olarak kullanılan, tek aşamalı kültür mediumu olarak tasarlanmış iki farklı ticari kültür mediumunun (Irvine Scientific ve Life Global) preimplantasyon dönemi insan embriyo gelişiminde ve klinik sonuçlardaki etkileri araştırılmıştır. Kadın yaşının 37'den küçük olduğu, preimplantasyon genetik tanı endikasyonu bulunmayan, ejakulat spermi kullanılmış ve ikiden fazla in vitro fertilizasyon denemesi bulunmayan 65 hastanın 864 oositi intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (mikroenjeksiyon) sonrası dengeli ve rastlantısal olarak iki gruba ayrılmış ve adı geçen kültür ortamları içerisinde eş zamanlı olarak büyütülmüşlerdir. Fertilizasyon sonrası günlük embriyo gelişim takibi yapılarak farklı kültür ortamlarının embriyo gelişimi üzerindeki performanslarının mümkün olduğu kadar objektif gözlenmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Bulgular, her iki grupta fertilizasyon ve erken klivaj döneminde embriyo gelişimi parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmemesine karşın, embriyo gelişiminin 5. gününde Life Global mediumu ile büyütülen embriyolarda anlamlı olarak yüksek oranda blastosist gelişimi sağlanabildiğini göstermektedir. Bu çalışmada ayrıca embriyo kültür sisteminde kullanılan farklı inkübasyon sistemlerinin de embriyo gelişimini etkileyip etkilenmediğini araştırmak için ayni çalışma süresi dahilinde toplam 50 hastaya ait 738 oosite mikroenjeksiyon işlemi uygulanmış ve kardeş oositlerin farklı inkübatörlerde büyütülmesi ile ayni hasta grubunda farklı tip inkübatörlerin embriyo gelişim performansları karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonrasında farklı inkübasyon sistemlerinde büyütülen embriyolarda temel embriyo gelişim parametreleri bakımından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar, ticari olarak üretilmiş ve pazarda kullanıma sunulan farklı firmalara ait embriyo kültür mediumlarının erken embriyo gelişim döneminde ve hücresel dinamiklerde anlamlı bir farklılık oluşturmadığını, bununla birlikte ileri gelişim döneminde anlamlı blastosist gelişim farklılıklarının gözlenebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Embryos obtained by in vitro fertilization (IVF) treatment are cultured in artificial laboratory conditions and widely grown in two distinct concepts of culture media: sequential or single-step. In this study, two commonly used and different commercial brands of single-step IVF culture media (Irvine Scientific and Life Global) designed for embryo culture were investigated regarding human preimplantation embryo development and clinical outcomes. The study group included women younger than 37, with no indication of preimplantation genetic diagnosis and less than two previous IVF cycles. A total of 864 oocytes belonging to 65 patients were fertilized by ejaculated sperm using intracytoplasmic sperm injection (ICSI) and were randomly divided to obtain two balanced groups which were further sibling-cultured in parallel in the two aforementioned culture media. Daily embryo development was checked post-fertilization and carefully scored for an objective performance assessment of the two different culture media concerning embryo development. Findings showed that fertilization and early cleavage rates are similar with no statistical significant difference found between both groups. However, a significant difference between embryo development parameters were observed on the 5th day of development in embryos cultured in Life Global medium with a significantly higher rate of blastocyst growth when compared to Irvine Scientific. During the same study period, the influence of different incubation systems used in embryo culture on embryo development was investigated. For this purpose, a total of 738 oocytes belonging to 50 patients were split in order to be cultured in different incubators after ICSI. Embryos derived from sister oocytes were observed and compared for their capacity to develop embryos and thereby giving information on the performance of the different types of incubators. No significant difference in the basic parameters of embryo development was found. The results obtained in this study showed that embryo culture media produced commercially and offered by different companies did not create significant differences neither in early embryo development nor in cellular dynamics, but that significant disparities in post-cleavage embryo development exist, specifically in blastocyst formation.