Bazı ahududu çeşitlerinin meristem kültürü yöntemi ile çoğaltılması ve köklendirilmesi
- Tez No: 65420
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ÇETİNER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
VIII öz Bu çalışmada ahududu çeşitlerinden Rucanta, Rumla ve Resa'nın in vitro koşullarda çoğalma ve köklerime performansları incelenmiştir. Çalışmanın kardeşlendirme ve köklendirme aşamalarında Murashige ve Skoog (1962) makro, mikro elementleri ile thiamin ve myoinositol vitaminleri kullanılmıştır. Farklı ahududu çeşitlerinin sitokinin-oksin kombinasyonlarındaki kardeşlenmeleri ve farklı oksin konsantrasyonlarında^ köklenmeleri incelemiştir. Büyümeyi düzenleyiciler, kardeşlendirme ortamında 6-Benzylaminopurine (BAP)'nin 4 farklı (0.0-0.1-0.5-1.0 mg/l) konsantrasyonu ile Indole 3-aceticacid (IAA)'in 3 farklı (0.0-0.1-0.5 mg/l) konsantrasyon kombinasyonu; köklendirme ortamında ise değişik oksinlerin [(Indole 3-butyric acid (IBA) ve Indole 3-acetic acid (IAA)] 3 farklı konsantrasyonları (IBA: 0.0-0.5-1.0 mg/l, IAA: 0.0-1.0-1.5 mg/l) olarak kullanıldı. Kardeşlendirme ortamında Rucanta çeşidi BAP 0.5, IAA 0.5 mg/l, Rumla çeşidi BAP 0.5, IAA 0.1 mg/l ve Resa çeşidi BAP 0.5, IAA 0.0 mg/l kombinasyonlarda en iyi kardeşlenmişlerdir. Köklendirme ortamında en yüksek köklenme performansları Resa çeşidinde 1.5 mg/l IAA (% 77), Rucanta çeşidinde 1.5 mg/l IAA (% 87), Rumla çeşidinde 1.0 mg/l IBA (% 100) içeren kültür ortamlarında olmuştur. Elde edilen köklü bitkiler viyollere aktarılarak yüksek nem koşullarında muhafaza edilmiştir. Toprağa aktarılan bitkilerde 10 gün sonra yapılan gözlemlerde bitkilerin % 80 oranında yaşadıkları tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT In this thesis, three of the Raspberry cultivars, Rucanta, Rumia and Resa were studied for propagation and rooting performances in vitro. Responses of different raspberry cultivars to different combinations of cytokinin-auxin concentrations for multiplication, and to cocentrations of different auxins for rooting were observed. In propagation and rooting stages of this study, Murashige and Skoog (1962) macro and micro elements, thiamin and myo-inositol vitamins were used. The growth regulators were used at four different concentrations of 6- Benzylaminopurine (BAP: 0.0 mg/l-0.1 mg/l-0.5 mg/l-1.0 mg/l) with three different concentrations of Indole 3-acetic acid (IAA: 0.0 mg/l-0.1 mg/l-0.5 mg/l) combinations in shoot multiplication medium and three different concentrations of two different auxins [(Indole 3-butyric acid) (IBA: 0.0-0.5-1.0 mg/l) and Indole 3- acetic acid, (IAA: 0.0-1.0-1.5 mg/l)] in rooting medium. The highest propagation rates were found on medium containing 0.5 mg/l BAP and 0.5 mg/l IAA for Rucanta cultivar, 0.5 mg/l BAP and 0.1 mg/l IAA for Rumla cultivar, 0.5 mg/l BAP for Resa cultivar. The highest rooting performance were found on media containing 1.5 mg/l IAA for Resa and Rucanta cultivars, 1.0 mg/l IBA for Rumla cultivar. The rooting plants were transferred into pots after ten days; the survival rate was 80 %.