Gisela 5 (P.cerasusx p. canescens) ve maxma 14 (P.mahalep) anaçlarından in vitro da sürgün elde edilmesi üzerine değişik BAP ve 2,4-D düzeylerinin etkilerinin belirlenmesi
Effect of different levels of BAP and 2,4-D used in in vitro media on micro-propagation of gisela 5 and maxma 14 cherry rootstocks
- Tez No: 185524
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAHRAMAN KEPENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
iiÖZETİn Vitro Besin Ortamında Kullanılan Değişik BAP ve 2,4-D Düzeylerinin Gisela5 ve Maxma 14 (Prunus Avium L.) Kiraz Anaçlarının Çoğaltılması ÜzerineEtkileriBu çalışma, 2004 ve 2005 yıllarında Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat FakültesiBahçe Bitkileri Bölümünde yürütülmüştür.Bu çalışmada Gisela 5 ve MaxMa 14 kiraz anaçlarının doku kültürü ile çoğaltılmasıamaçlanmıştır. Kiraz klon anaçlarının sürgünucu kültürü ile çoğaltılmasında eksplantolarak tepe ve yan sürgün uçları, temel besi ortamı olarak ise MS ortamıkullanılmıştır. Çoğaltma ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda, GA3 (0.25 mg/l) sabitolmak üzere, BAP'ın 0.1, 0.5 ve 1.0 mg/l dozları ile 2,4-D'nin 0.01, 0.1 ve 0.5 mg/ldozları tek başlarına veya BAP ve 2,4-D'nin birlikte kombinasyonları şeklindekullanılmıştır.Büyümeyi düzenleyicilerin farklı dozlarının sürgünlerin gelişme oranı, sürgünçoğaltılması (proliferasyonu), sürgün sayısı ve sürgün uzunluğu üzerine etkileriaraştırılmıştır.Araştırmada yan sürgün çoğaltımında gerek BAP'ın tek başına düşük dozları(0.1 ve 0.5 mg/l) ve gerekse düşük dozdaki 2,4-D (0.01 mg/l) ile birliktekikombinasyonları diğer doz ve kombinasyonlarına göre daha başarılı olduğusaptanmıştır. Ayrıca çoğalma safhasında altkültür sayısı arttıkça yan sürğün sayısınında arttığı ve üçüncü altkültür safhasında her sürgün ucundan ortalama 3.33 adet yansürgün elde edilebileceği saptanmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Gisela 5, Maxma 14, in vitro
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTEffect of different levels of BAP and 2,4-D used in in vitro media on micro-propagation of Gisela 5 and Maxma 14 cherry rootstocks.The Study was conducted at Horticultural Sciences Department, Faculty ofAgriculture, Suleyman Demirel University in 2004 and 2005.Purpose of the study was to micro-propagate Gisela 5 and Maxma 14 cherryrootstocks with tissue culture method. Apex and axillary shoots were used asexplants whereas MS was used as basic nutrition media in propagating cherryrootstocks with shoot culture. In the study, each treatment had either different levelsof BAP (0.1, 0.5 and 1.0 mg/l) or different levels of 2,4 D (0.01, 0.1 and 0.5) orcombination of BAP and 2,4 D added to GA3 (0.25 mg/l).Effect of different levels of growth regulators on growth rate, propagation, numberand length of shoots was investigated.It was found that low levels of BAP (0.1 and 0.5 mg/l) by itself or combination withlow levels of 2,4 D (0.01 mg/l) gave better results in propagation of axillary shootscompared to other levels. It was also found that when number of sub-cultureincreased there was an increase in axillary shoot number, and 3.33 axillary shootswere obtained from each shoot at third sub-culture phase.KEYWORDS: Gisela 5, Maxma 14, in vitro