Isparta ili ve ilçelerinden toplanan süt örneklerinde Brucella abortus'a karşı oluşturulan antikorların ELİSA ve RİNG testi ile araştırılması
Detection of Brucella abortus antibodies in cow's milk of the Isparta area by RİNG and Elisa
- Tez No: 185523
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKSOYLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
IÖZETIsparta ili ve ilçelerinde çi sütlerde Brucella abortus'a kar ı olu turulanantikorların EL SA ve Ring Testi ile Ara tırılmasıBruselloz insan ve hayvanlarda görülen, Brucella cinsine ait mikroorganizmalarınneden oldu u kronik, bula ıcı ve subakut bir hastalıktır. Brucella etmeni ilk olarak 1887yılında ngiliz hekim David Bruce tarafından tespit edildi i için Bruce'ye atfen Brucelladenilmi tir.Bu çalı mada ilk olarak Isparta merkez ve merkeze ba lı ilçelerden 500 adet süt örne ialınarak laboratuara getirilmi laboratuarda Milk Ring Testi ( MRT) ile tarama testiyapılarak pozitif ve negatif süt örnekleri tespit edilmi tir. MRT'de 500 süt örne inden281 (% 56.1) pozitif sonuç; 219 ( 53.9 ) süt örne i negatif sonuç vermi tir.Çalı manın ikinci a amasında ise MRT ile tespit edilen pozitif ve negatif örneklerEL SA yöntemi uygulanarak tekrar incelendi. MRT testinde negatif olan örneklerEL SA yönteminde pozitif ; MRT de pozitif olan örneklerin EL SA'da negatif oldu utespit edilmi tir. EL SA testinde ise 86 örnek pozitif çıkarken 414 örnek ise negatifoldu u tespit edilmi tir. Yapılan çalı malar sonucunda EL SA testinin MRT testindendaha duyarlı ve daha do ru sonuçlar verdi i görülmü tür.ANAHTAR KEL MELER: Brucella, MRT , EL SA
Özet (Çeviri)
IIABSTRACTDetection of Brucella abortus antibodies in cow?s milk of the Isparta area by Ringand EL SABrucella is a cronic and infections ilness which is caused by the microorganismis thatbelongs to Brucella kind and is seen in people and animals. Because the ilness wasfound in 1887 by David Bruce it is dedicated to his name and it is named as Brucella.In this search 500 bottle of milk was taken from Isparta and its towns. They werebrought to laboraories and they passed a test which is named Milk Ring Test ( MRT ).The positive and negative examples found.In the second phase of the search the milk which was tested by MRT was controlled bythe EL SA method. The results showed that the ones which found to be positive MRTwere proved to be belongnegative in EL SA and vice versa.KEY WORDS: Brucella, MRT, EL SA