Örgü alan kuramlarında ölçekleme
Scaling in lattice field theories
  1. Tez No: 77821
  2. Yazar: MEHMET DİLAVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT GÜNDÜÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
m ÖZET Temel etkileşmelerin kuantum alanlar kuramı çerçevesinde incelenmesinde çizgisel olmayan 0{N) cr-modellerinin ayrı bir yeri vardır. Çizgisel olmayan 0(N) cr-modelle- rinin 2-boyutta asimtotik serbestlik göstermeleri ve topolojik yapılan olması bu mo dellerin Yang-Mills tipi ayar kuramları için bir laboratuvar olarak kullanılmasına olanak verir. Özellikle kuark ve gluonlann hadronik yapı içinde sürekli hapsinin anlaşılmasında kullanılan tekniklerin geliştirilmesinde ve bu tekniklerin geçerliliği nin analitik ve nümerik testlerinde çizgisel olmayan 0(N) cr-modelleri kuşkusuz en yaygın kullanılan kuram olmaktadır. Tez çerçevesinde iki birbiri ile ilişkili problem tartışılmıştır. Tartışılan ilk problem SU(N) ayar kuramlarında, pertürbatif olmayan bölgede, çeşitli operatörlerin ölçek- leme özelliklerinin gözlenebilmesi için geliştirilen ve sayısal hesaplamalarda kul lanılan“toplamsal renormalizasyon”olarak adlandırılan regülarizasyon işleminin ge çerliliğinin analitik yöntemlerle gösterilmesidir. Bu hesaplamalarda çizgisel olmayan 0(N) cr-modeli 1
Özet (Çeviri)
JV SUMMARY 0(N) nonlinear c-models play an important role in the studies of fundamental in teractions of particle physics. Particularly, similarities, such as asymptotic freedom, topological structures between the 2-dimensional 0(N) nonlinear cr-models and the Yang-Mills gauge theories, enable one to use the 0(N) nonlinear cr-models as a labo ratory to test the ideas and to develop new techniques. In this thesis work two problems related to the scaling of gauge theories are studied by using 0(N) nonlinear cr-models. The first problem is to investigate the validity of the“additive renormalization”which is used succesfully in numerical simulations of SU(N) gauge theories. Despite its success in obtaining scaling properties of certain operators, no analitical proof of its validity was given. An analitical proof for the“additive renormalization”for scaling of free energy in the nonperturbative region has been given by using d-dimensional 0(N) nonlinear cr-model as the test ground and by employing \/N expansion techniques. The second problem deals with a recent challenge to the long believed asymptotic scaling property of the 0(N) nonlinear cr-models. In a series of articles, by using arguments based on percolation theory, it is argued that 0(N) nonlinear cr-models in 2-dimensions cannot possess asymptotic freedom but instead they must undergo a phase transition at a very high value of the coupling constant. Such a possibility has been studied by using high statistics Monte Carlo simulations. As a result of the computer simulations no evidence has been found for a phase transition, leaving the 0(N) nonlinear cr-models as laboratory for the asymptotically free theories.